Dnia 5 kwietnia bieżącego roku, na obszarze 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej, wiceprezes Rady Ministrów oraz minister obrony narodowej spotkał się osobiście z żołnierzami oraz kadrą dowódczą wspomnianej brygady.
Podczas spotkania wicepremiera z kadrą dowódczą omówione zostały kwestie indywidualnego wyposażenia żołnierza, systemu szkolenia żołnierzy, w tym dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej oraz zadań w ramach Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Podlasie.
19 Lubelska Brygada Zmechanizowana imienia gen. dyw. Franciszka Kleeberga jest częścią 18 Dywizji Zmechanizowanej. Jej struktura obejmuje batalion dowodzenia, dywizjon przeciwlotniczy, batalion czołgów, 19. batalion zmechanizowany z siedzibą w Chełmie, 3. batalion zmechanizowany w Zamościu oraz 19. dywizjon artylerii samobieżnej, również z siedzibą w Chełmie. Planowane jest stopniowe tworzenie kolejnych pododdziałów. Brygada kontynuuje dziedzictwo historyczne Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie”.
W lipcu 2021 roku rozpoczęła się operacja wsparcia działań Straży Granicznej przez Wojsko Polskie za pośrednictwem Zgrupowania Zadaniowego GRANICA. Obecnie to wsparcie kontynuowane jest przez Wojskowe Zgrupowanie Zadaniowe (WZZ) PODLASIE. Głównym celem obecności wojsk jest pomoc Straży Granicznej w wykonywaniu ich zadań zgodnie z prawem, poprzez prowadzenie patroli zarówno pieszych, jak i z wykorzystaniem sprzętu wojskowego. Żołnierze realizują także zadania szkoleniowe obejmujące pełne spektrum wojskowych działań, z naciskiem na zdolności obserwacji i rozpoznawania potencjalnych zagrożeń militarnej oraz hybrydowej natury w obszarze granicznym. Dodatkowo, wzmacniane są zdolności interoperacyjne między różnymi formacjami mundurowymi Rzeczypospolitej Polskiej.
30 tysięcy żołnierzy przeszło przez ćwiczenia, bo to nie tylko ochrona granicy, ale także jest to komponent szkoleniowy, który tam cały czas jest realizowany. Stanowi to wyzwanie. To jest swego rodzaju misja, która przynosi efekty i dlatego inwestujemy coraz bardziej. Coraz więcej pieniędzy będziemy wydawać, dzięki naszym podatnikom, którym bardzo dziękuję, w to, żeby to zgrupowanie mogło funkcjonować, mogło realizować swoją misję. Około 850 milionów, najwięcej ze wszystkich lat do tej pory, w tym roku przeznaczymy na wojskowe zgrupowanie zadaniowe Podlasie. Będziemy inwestować w to zgrupowanie zadaniowe, utrzymamy i będziemy zwiększać potrzeby sprzętowe i osobowe w związku z ochroną granicy
Władysław Kosiniak – Kamysz, wicepremier, minister obrony narodowej
Codzienne działania podejmowane przez żołnierzy Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego (WZZ) Podlasie mają na celu nie tylko zapewnienie bezpieczeństwa, lecz także przygotowanie do skutecznego działania w sytuacjach zagrożenia.
Rola Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Podlasie jest istotna na trzech kluczowych płaszczyznach: krajowej, natowskiej i unijnej. Chociaż aktywność ta odbywa się na poziomie regionalnym i lokalnym, strategiczne znaczenie tego obszaru dla Polski, NATO i UE nadaje naszym działaniom charakter strategiczny.