wtorek, 18 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Zbliża się remont budynku Poczty Morskiej

Data:

- REKLAMA -

Budynek Zamorskiej Wymiany Poczty, znany również jako Poczta Morska, znajdujący się przy Nabrzeżu Wiślanym w Gdańsku, został wpisany do rejestru zabytków przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ten charakterystyczny i monumentalny gmach, zbudowany w okresie Wolnego Miasta Gdańska, już niedługo przejdzie remont.

W planach jest adaptacja pomieszczeń na cele biurowe, co staje się możliwe po nowym otwarciu dialogu z obecnym konserwatorem zabytków, Dariuszem Chmielewskim. Wpisanie budynku do rejestru zabytków oraz wydanie nowych wytycznych umożliwi Zarządowi Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG) powrót do przygotowania dokumentacji projektowej przebudowy. Po uzyskaniu ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, planowane jest rozpisanie przetargu na wykonanie robót budowlanych.

Budynek Poczty Morskiej, oprócz swojej funkcji pocztowej, ma bogatą historię. W okresie II wojny światowej mieściła się tam szkoła dla załóg u-bootów, a także „Koszary Wiślane” Kriegsmarine. Po wojnie gmach powrócił do Poczty Polskiej, by następnie zostać wykorzystanym przez Port Gdańsk.

Wartości kulturowe i historyczne budynku są ponadprzeciętne. Jego lokalizacja u styku kanału kaszubskiego i Martwej Wisły, a także związki z postanowieniami traktatu wersalskiego i konwencji polsko-gdańskiej podkreślają jego znaczenie w historii Polski i Gdańska.

Przez lata stan techniczny budynku pogorszył się, co zmusiło do jego wyłączenia z użytkowania. Jednak teraz, dzięki wpisowi do rejestru zabytków i planowanemu remontowi, istnieje szansa na odnowienie i przywrócenie mu dawnej świetności, a także na adaptację na nowoczesne cele biurowo-usługowe, co przyczyni się do dalszego rozwoju Portu Gdańsk.

Źródło: Radio Gdańsk

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...