wtorek, 18 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Farma fotowoltaiczna na terenie MPGK Katowice już działa

Data:

- REKLAMA -

Na terenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Katowicach uruchomiona została nowa farma fotowoltaiczna. Inwestycja obejmuje ponad 2,1 tysiąca paneli fotowoltaicznych, które zostały zainstalowane na nieczynnej hałdzie przy ulicy Żwirowej. Dzięki tej ekologicznej elektrowni, mającej moc 1 MW, zakład ma teraz dostęp do dodatkowego, zrównoważonego źródła energii.

Inwestycja wspierająca środowisko

Zakończone prace przy budowie farmy fotowoltaicznej to znaczący krok w kierunku poprawy efektywności energetycznej oraz ochrony środowiska. Projekt ten nie tylko przyczynia się do znacznego ograniczenia emisji CO2, ale również umożliwia racjonalne wykorzystanie zrekultywowanego terenu. Według prognoz, od momentu uruchomienia farmy udało się zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery o prawie 100 000 kg, co równoważne jest posadzeniu prawie 3 tysiąc drzew.

Korzyści z lokalizacji

Wybór lokalizacji farmy fotowoltaicznej nie był przypadkowy. Teren zamkniętego składowiska odpadów oferował unikalną możliwość wykorzystania nieużytków pod ekologiczną inwestycję. Wpisanie się w zasady zrównoważonego rozwoju i maksymalne wykorzystanie potencjału miejsca to jedne z głównych założeń przedsięwzięcia.

Technologia i infrastruktura

W ramach projektu zainstalowano 2160 paneli fotowoltaicznych na betonowych bloczkach, które wraz z infrastrukturą towarzyszącą zajmują powierzchnię 17,5 tys. m². W projekcie wykorzystano także inwertery o mocy 90 kW, które przekształcają prąd stały na zmienny, oraz stację transformatorową, co pozwala na efektywne korzystanie z wyprodukowanej energii.

Prace i współpraca

Budowę farmy fotowoltaicznej przeprowadziła firma Eko-Solar Sp. z o.o. z Namysłowa. Projekt ten był pierwszą tego typu inwestycją w Katowicach na tak dużą skalę, o łącznej wartości ponad 5,7 mln zł, która zakończyła się wiosną 2023 roku.

Perspektywy rozwoju

MPGK Katowice nie spoczywa na laurach i już planuje dalsze działania w zakresie energii odnawialnej. Jak podkreśla Andrzej Malara, prezes MPGK, firma intensywnie działa na rzecz ekologii, planując kolejne projekty fotowoltaiczne na innych zrekultywowanych kwaterach, co przyczyni się do dalszej redukcji zależności od paliw kopalnych i poprawy jakości powietrza w regionie.

Podsumowanie

Uruchomienie farmy fotowoltaicznej na terenie MPGK Katowice jest dowodem na to, że zaangażowanie w zrównoważony rozwój i nowoczesne technologie przynosi realne korzyści zarówno ekonomiczne, jak i środowiskowe. To inwestycja, która nie tylko generuje czystą energię, ale również stanowi ważny krok w kierunku zrównoważonej przyszłości miasta Katowice.

Źródło: infokatowice.pl

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...