piątek, 14 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Rozdano wyróżnienia w projekcie „Elektryczne Śmieci oraz działania proekologiczne w ramach Polskiej Stolicy Recyklingu”

Data:

- REKLAMA -

8 marca, podczas Kongresu Miast i Biznesu, szesnaście miast otrzymało prestiżowe wyróżnienia w ramach projektu „Elektryczne Śmieci” oraz za zaangażowanie w działania proekologiczne w ramach programu Polska Stolica Recyklingu. Wśród laureatów znalazła się Biała Podlaska, która zdobyła tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu, ale gratulacje należą się również innym miastom za ich wkład w ochronę środowiska.

Proekologiczne inicjatywy miast

Każde z wyróżnionych miast, w tym Aleksandrów Łódzki, Białystok, Bytom, Elbląg, Kielce, Legnica, Łódź, Olkusz, Płock, Puławy, Radom, Zamość, Żyrardów, Tychy i Bielsko-Biała, zasłużyło na uznanie dzięki swoim działaniom na rzecz recyklingu. Inicjatywa „Elektryczne Śmieci” zachęcała mieszkańców do zbiórki małogabarytowych elektroodpadów, co znacząco przyczyniło się do zwiększenia świadomości ekologicznej oraz poprawy stanu środowiska w Polsce.

EKOzwroty – innowacyjna usługa od InPost

W ramach programu zrealizowano także projekt EKOzwroty, prowadzony we współpracy z InPostem, który umożliwił mieszkańcom zwrot niepotrzebnych, lecz nadających się do ponownego użycia przedmiotów przez popularne Paczkomaty®. Dzięki temu przedmioty te, po odpowiedniej selekcji, mogły trafić ponownie na rynek lub zostać przekazane organizacjom charytatywnym.

Szkoły i instytucje także zaangażowane

Projekt zaangażował nie tylko gminy, ale również lokalne instytucje takie jak szkoły, przedszkola, biblioteki, muzea, teatry oraz uczelnie wyższe. Dzięki ich udziałowi udało się zebrać znaczne ilości elektrośmieci oraz innych użytecznych materiałów, które dzięki procesowi recyklingu mogły być ponownie wykorzystane.

Docenienie zaangażowania społeczności

Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko podkreśliła, że medale z recyklingu elektroodpadów to wyraz uznania dla miast i ich mieszkańców za proekologiczną postawę. „Chcę szczególnie podziękować uczniom, nauczycielom, rodzicom, koordynatorom i mieszkańcom za to, że nadali EKOzwroty i zawrócili cenne surowce i materiały na rynek w ramach gospodarki obiegu zamkniętego. Jestem przekonana, że każdy EKOzwrot ma sens” – dodała.

Dalsze działania i uroczystości

Uroczystości wręczenia medali i certyfikatów podczas Kongresu Miast i Biznesu były nie tylko okazją do świętowania sukcesów, ale także platformą do dalszych dyskusji na temat strategii rozwoju zrównoważonego i ekologicznego zarządzania w miastach i regionach. Organizatorem Programu Polska Stolica Recyklingu jest Fundacja Odzyskaj Środowisko, z partnerami takimi jak InPost, MB Recycling, Maya Victory, InPost Green City oraz innymi partnerami edukacyjnymi i ekologicznymi.

Źródło: odzyskajsrodowisko.pl

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...