poniedziałek, 24 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Ulicami Kielc przeszedł kolejny Marsz Katyński

Data:

- REKLAMA -

9 kwietnia ulicami Kielc po raz dziewiąty przeszedł Marsz Katyński, upamiętniający ofiary jednej z największych zbrodni wojennych czasów II wojny światowej. Uroczystość ta, zorganizowana przez kielecką delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenie „Kielecka Rodzina Katyńska”, ma na celu przypomnienie o tragicznym losie blisko 22 tys. obywateli polskich, którzy w 1940 roku padli ofiarą zbrodni katyńskiej.

Zbrodnia planowana i bezlitosna
Podczas marszu Marek Jończyk z IPN podkreślił, że zbrodnia katyńska była działaniem zaplanowanym i przeprowadzonym z niezwykłą precyzją. „To nie była zbrodnia popełniona w afekcie, nie było w niej żadnej przypadkowości” – mówił Jończyk. Ofiary, głównie polska inteligencja i oficerowie, byli wybierani celowo, aby osłabić potencjał narodowy Polski.

Symbol pamięci i przestrogi
Marsz Katyński w Kielcach to nie tylko moment refleksji i żałoby, ale również przypomnienie o konieczności pielęgnacji pamięci historycznej. „Katyń stał się symbolem naszej martyrologii na Wschodzie oraz wielkiej tragedii narodowej” – dodał Jończyk.

Uczestnicy marszu
W wydarzeniu wzięli udział nie tylko członkowie stowarzyszeń katyńskich, ale też młodzież z klas mundurowych, grup rekonstrukcyjnych, przedstawiciele władz lokalnych i mieszkańcy miasta. Po raz pierwszy w trakcie marszu młodzież miała okazję czytać fragmenty korespondencji ofiar zbrodni katyńskiej, co jeszcze bardziej zbliżyło uczestników do osobistych historii zaginionych.

Komentarz Prezesa IPN
Dr Robert Piwko, naczelnik kieleckiej delegatury IPN, przypomniał słowa prezesa Instytutu, dr. Karola Nawrockiego, podkreślające wartość pamięci: „Tylko reżimy upamiętniają zbrodniarzy, a narody cywilizowane, jak my, pielęgnują pamięć o ofiarach”.

Kontynuacja uroczystości
Uroczystości związane z obchodami rocznicy zbrodni katyńskiej nie zakończyły się marszem. Następnego dnia, 13 kwietnia, odbyło się składanie kwiatów i zapalanie zniczy przy Pomniku Zbrodni Katyńskiej oraz Pomniku Sybiraków, co również jest doroczną tradycją w Kielcach.

Marsz Katyński w Kielcach to ważne wydarzenie na mapie pamięci narodowej, które każdego roku przypomina o potrzebie dbałości o prawdę historyczną i szacunku dla tych, którzy stracili życie w obronie ojczyzny i jej wartości. W 2007 roku Sejm właśnie na 13 kwietnia ustanowił Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Źródło: radiokielce.pl

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...