piątek, 14 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Nowe miejsce wypoczynku w Szczecinie: Park Kieszonkowy Turzyn

Data:

- REKLAMA -

W sercu dzielnicy Turzyn, na skrzyżowaniu ulic Żółkiewskiego i Bohaterów Warszawy, mieszkańcy Szczecina mogą cieszyć się nowym miejscem do odpoczynku i spotkań. Park kieszonkowy Turzyn, zrealizowany dzięki finansowaniu z Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego, zamienił zaniedbany skwer w zielony zakątek miasta.

Przemiana niechcianej przestrzeni

Do niedawna teren ten był niezagospodarowanym skwerem z pozostałościami zniszczonych pawilonów, które szpeciły krajobraz urbanistyczny dzielnicy. Dzięki inicjatywie lokalnej społeczności, wspartej przez Zakład Usług Komunalnych, przestrzeń ta przeistoczyła się w przyjazny, estetyczny park.

Design i roślinność parku

Sercem parku jest alejka z bruku klinkierowego, która stylistycznie nawiązuje do architektury otaczających go budynków. Obsadzona iglastymi krzewami, które w przyszłości zostaną uformowane w geometryczne bryły, alejka staje się centralnym punktem tego miejsca. Wzdłuż niej rozstawione zostały ławki i krzesła, które zapraszają do odpoczynku oraz stalowe trejaże, stanowiące ozdobę i podpory dla pnączy.

Wokół alejki, park wypełnia różnorodność roślin. Ze względu na skomplikowaną infrastrukturę podziemną, nie było możliwe zasadzenie dużych drzew. Miejsce zyskało jednak bogactwo niższej zieleni, w tym hortensje bukietowe, róże okrywowe Da Vinci oraz jaśminy, które w sezonie ozdobią park kolorowymi kwiatami. Szpalerowe nasadzenia trawy bambusowej w połączeniu z czosnkiem olbrzymim tworzą ciekawy efekt wizualny. Dodatkową atrakcją są trzy drzewa magnolii purpurowej, które staną się jednym z głównych elementów dekoracyjnych parku.

Koszty i wykonawca

Projekt realizowany przez firmę Usługi Budowlane Wiesław Furtak kosztował 548 tys. zł, co świadczy o znacznym zaangażowaniu miasta w poprawę jakości życia mieszkańców.

Miejsce spotkań i odpoczynku

Park kieszonkowy Turzyn już teraz służy jako miejsce spotkań lokalnej społeczności i oferuje przestrzeń do odpoczynku. Jego pełne piękno będzie jednak widoczne w pełni, gdy wszystkie rośliny podrosną i rozkwitną, tworząc malowniczy pejzaż, idealny na chwile relaksu w zgiełku miejskiego życia.

Źródło: wiadomosci.szczecin.eu

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...