wtorek, 18 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Dotacje dla mniejszości narodowych i etnicznych w Zachodniopomorskiem

Data:

- REKLAMA -

Województwo Zachodniopomorskie, pod przewodnictwem marszałka Olgierda Geblewicza, ogłosiło przekazanie dotacji na realizację dziesięciu projektów kulturalnych i społecznych wspierających mniejszości narodowe i etniczne. Łączna kwota wsparcia wynosi 250 tysięcy złotych i zostanie rozdzielona między różne organizacje, w tym Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce oraz Związek Ukraińców w Polsce.

Książki i projekty dokumentujące historię mniejszości

Róża Król, przewodnicząca szczecińskiego oddziału Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, zapowiedziała, że otrzymane środki zostaną przeznaczone na publikację książki, która ma przyczynić się do zachowania dziedzictwa kulturowego. Z kolei Jan Syrnyk, przewodniczący oddziału Związku Ukraińców w Szczecinie, zaznaczył, że fundusze pozwolą na realizację projektu mającego na celu zidentyfikowanie i dokumentowanie historii ukraińskiej społeczności na Pomorzu Zachodnim.

Cel: budowanie otwartej społeczności

Marszałek Olgierd Geblewicz podkreślił, że głównym celem przyznania dotacji jest budowanie otwartej społeczności, która docenia różnorodność kulturową. Inicjatywy te mają nie tylko edukować, ale również integrować mieszkańców regionu, promując wzajemne zrozumienie i szacunek.

Planowane działania

Dzięki finansowemu wsparciu zostaną zrealizowane różnorodne działania, w tym wydanie publikacji, organizacja wydarzeń kulturalnych, warsztatów edukacyjnych oraz spotkań integracyjnych. Jednym z ciekawszych projektów jest planowane wydanie książki „Panie Abrahamson, pańska synagoga płonie! Szczecińskie historie”, która zostanie przetłumaczona na język polski, ukraiński, angielski i niemiecki.

Wsparcie dla edukacji i integracji

Projekty te mają również na celu edukację oraz integrację społeczności lokalnych i mniejszościowych, co jest kluczowe w kontekście budowania społeczeństwa otwartego na różnorodność i wspierającego mniejszości narodowe i etniczne. Realizacja tych inicjatyw przyczyni się do wzmocnienia tożsamości kulturowej mniejszości i promocji ich dziedzictwa w regionie.

W ramach konkursu dotacyjnego, który jest organizowany nieprzerwanie od 2016 roku, władze regionu zachęcają organizacje pozarządowe do dalszego zgłaszania wartościowych projektów, które mogą przyczynić się do wzbogacenia kulturowego i społecznego krajobrazu Zachodniopomorskiego.

Źródło: wzp.pl/radioszczecin.pl

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...