wtorek, 18 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Nowy Ośrodek Opiekuńczo-Mieszkalny dla osób z niepełnosprawnością na Czechowie

Data:

- REKLAMA -

W dzielnicy Czechów w Lublinie, przy ul. Poturzyńskiej, trwają prace nad nowym Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnym, które zapewni miejsce dla osób dorosłych z niepełnosprawnościami. Projekt jest realizowany obok dziennego ośrodka dla młodzieży, co sprzyja integracji społecznej i tworzeniu spójnej przestrzeni wspierającej różne grupy potrzebujące.

Postępy w budowie

„Prace przy budowie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego przebiegają zgodnie z planem. Obiekt osiągnął już stan surowy zamknięty. Rozpoczęliśmy instalację wewnętrzną oraz zakończyliśmy prace na dachu i kanalizacji podziemnej. Spodziewamy się, że placówka będzie gotowa do przyjęcia pierwszych podopiecznych już tej jesieni” – informuje Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Charakterystyka i funkcjonalność ośrodka

Nowo budowany obiekt jest parterowy i zaprojektowany z myślą o maksymalnej funkcjonalności oraz dostępności dla jego mieszkańców. Centrum będzie mogło zapewnić całodobową opiekę dla 6 osób oraz dzienne wsparcie dla 14 osób. W ośrodku znajdzie się personel specjalistyczny, w tym terapeuci, instruktorzy, pielęgniarki, opiekunowie i psychologowie.

Lokalizacja i integracja z otoczeniem

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne położone jest w zielonej części dzielnicy, obok istniejących bloków mieszkalnych i szkoły podstawowej, co sprzyja integracji mieszkańców ośrodka z lokalną społecznością. Teren wokół nowego budynku zostanie pięknie zagospodarowany, z alejkami spacerowymi, trawnikami, rabatami oraz elementami małej architektury, co stworzy przyjazną przestrzeń do odpoczynku i rekreacji.

Zaawansowane udogodnienia dla mieszkańców

W ośrodku zaplanowano dwa oddzielne segmenty: mieszkalny i dzienny. Segment mieszkalny będzie składał się z sześciu przestronnych pokoi jednoosobowych z własnymi łazienkami, dostosowanymi do potrzeb osób z większym stopniem niepełnosprawności. W części dziennej przewidziano miejsca do wspólnego spędzania czasu, sale terapeutyczne oraz pomieszczenia medyczne. Całość zostanie wyposażona w nowoczesne rozwiązania ułatwiające codzienne funkcjonowanie i terapię mieszkańców.

Finansowanie i perspektywy rozwoju

Projekt jest finansowany z Funduszu Solidarnościowego w ramach Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Centra opiekuńczo-mieszkalne”. Wartość dofinansowania to 3,15 mln zł, co stanowi znaczące wsparcie dla rozwoju infrastruktury społecznej w Lublinie.

Nowe Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne na Czechowie jest ważnym krokiem w kierunku poprawy jakości życia osób z niepełnosprawnościami, oferując im nowoczesne i dostosowane do ich potrzeb warunki mieszkalne oraz profesjonalne wsparcie terapeutyczne i opiekuńcze.

Źródło: lublin.eu

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...