poniedziałek, 24 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Efektywne zarządzanie ruchem w Zielonej Górze: Inteligentny System Transportu skraca czas przejazdów

Data:

- REKLAMA -

W Zielonej Górze z sukcesem zaimplementowano Inteligentny System Transportu (ITS), który znacząco przyczynił się do upłynnienia ruchu miejskiego, szczególnie autobusów. System, uruchomiony w grudniu ubiegłego roku, wykazał swoją efektywność poprzez znaczne skrócenie czasu przejazdu na kilku kluczowych trasach.

Jacek Newelski, kierownik działu przewozów w Miejskim Zakładzie Komunikacyjnym w Zielonej Górze, wyjaśnia mechanizm działania systemu: „ITS analizuje dane ruchowe, dostosowując sygnalizację świetlną tak, aby maksymalizować płynność ruchu i umożliwić punktualne kursowanie autobusów miejskich”. Dzięki temu autobusy mogą szybciej ruszać spod świateł, co bezpośrednio wpływa na krótszy czas podróży.

Inżynierowie z warszawskiej firmy Yunex, odpowiedzialni za analizę systemu, podali konkretne dane dotyczące skrócenia czasu przejazdów. Na przykład, na trasie z Palmiarni do Planetarium czas przejazdu skrócił się o 34%, a w odwrotnym kierunku o 25%. Na innych trasach również odnotowano znaczące poprawy, co zaowocowało korektą rozkładów jazdy na liniach autobusowych nr 10, 14, i 29.

Korekty te wprowadzono w celu dostosowania czasów przejazdu do nowych warunków, eliminując konieczność oczekiwania na przystankach, co dodatkowo wpływa na komfort podróżujących. „Obecnie prace optymalizacyjne skoncentrowane są na skrzyżowaniach przy głównych arteriach miasta takich jak ul. Bohaterów Westerplatte czy al. Wojska Polskiego, gdzie już udało się uzyskać skrócenie czasu przejazdu o 20% na trasie do Elżbietanek oraz o 14% do Dworca Głównego,” dodaje Newelski.

Modernizacja sygnalizacji świetlnej objęła również inne ważne ulice, takie jak Dąbrówki, Długa, al. Konstytucji 3 Maja, czy Wrocławska. Arkadiusz Sobków, kierownik Biura Ruchu Drogowego, podkreśla, że analizy trwają i są kluczowe dla oceny pełnej skuteczności systemu.

Wprowadzenie ITS w Zielonej Górze stanowi ważny krok w kierunku modernizacji infrastruktury transportowej miasta, który przynosi wymierne korzyści zarówno dla kierowców, jak i pasażerów komunikacji miejskiej, poprawiając ogólną efektywność i komfort podróżowania.

Źródło: UM Zielona Góra

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...