poniedziałek, 24 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Rybnik liderem w walce ze smogiem wśród polskich gmin

Data:

- REKLAMA -

Polski Alarm Smogowy opublikował zestawienie gmin, które najaktywniej walczą z zanieczyszczeniem powietrza w ramach programu „Czyste Powietrze”. Na czele rankingu znalazł się Rybnik, gdzie liczba dni smogowych spadła dramatycznie – z 130 w roku 2017 do zaledwie 16 w ubiegłym roku.

Program „Czyste Powietrze” ma na celu poprawę jakości powietrza poprzez wsparcie gospodarstw domowych w wymianie starych urządzeń grzewczych na nowoczesne, bardziej ekologiczne rozwiązania. Rybnik, który jeszcze kilka lat temu zmagał się z jednymi z najgorszych warunków powietrza w Europie, dziś jest przykładem skutecznej transformacji.

W rankingu uwzględniono dwa główne kryteria: liczbę wniosków o wymianę urządzeń grzewczych i liczbę tych wniosków na liczbę budynków jednorodzinnych w danej gminie. W Rybniku złożono najwięcej wniosków – 6481, co znacząco przyczyniło się do poprawy jakości powietrza.

Pomimo znaczących sukcesów Rybnika, w wielu innych gminach wciąż panuje problem ze smogiem. W zestawieniu Polskiego Alarmu Smogowego miejsca z największym zanieczyszczeniem powietrza zajęły Ruda Śląska, Sucha Beskidzka i Pszczyna.

W odpowiedzi na te wyzwania, władze Rybnika podjęły szereg działań, w tym wprowadzenie lokalnej uchwały antysmogowej, współpracę z programem „Czyste Powietrze” oraz intensyfikację działań edukacyjnych wśród mieszkańców. Działania te nie tylko przyniosły poprawę jakości powietrza, ale także skutkowały realnymi korzyściami dla zdrowia mieszkańców.

Emil Nagalewski z Rybnickiego Alarmu Smogowego podkreśla, że skuteczność działań antysmogowych była możliwa dzięki zaangażowaniu zarówno władz, jak i samych mieszkańców miasta. „Nawet najwięksi optymiści nie spodziewali się tak szybkiego i wyraźnego efektu,” komentuje Nagalewski.

Zmiany w programie „Czyste Powietrze”, które obejmują mniejszy wkład własny i brak kryterium majątkowego, mają na celu jeszcze większe przyspieszenie procesu wymiany starych urządzeń grzewczych i dalszą poprawę jakości powietrza w Polsce.

Dzięki systematycznym działaniom Rybnik stał się przykładem dla innych miast w Polsce, pokazując, że zdecydowane i dobrze zaplanowane działania mogą znacząco przyczynić się do poprawy jakości powietrza i życia mieszkańców.

Źródło: portalsamorzadowy.pl/rybnik.eu

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...