piątek, 14 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Sosnowieckie Centrum Edukacji Ekologicznej wyróżnione i nominowane do prestiżowej nagrody

Data:

- REKLAMA -

Centrum Edukacji Ekologicznej – Egzotarium w Sosnowcu zostało nominowane do nagrody w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2024. Jest to prestiżowe wyróżnienie, które podkreśla znaczenie i skalę projektu realizowanego w Sosnowcu.

Projekt, który zakończył się 29 czerwca 2023 roku, otrzymał wsparcie z różnych źródeł finansowych, w tym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO Województwa Śląskiego na kwotę około 18,8 miliona złotych, Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (8,8 mln zł), dotacji celowej GZM (7,4 mln zł) oraz Ochrony Środowiska (825,7 tys. zł) i EBI (19,2 mln zł).

Na miejscu dawnego obiektu Egzotarium, wyburzonego w sierpniu 2020 roku, powstał nowoczesny budynek o trzech kondygnacjach, z łączną powierzchnią 6686,47 mkw. i wysokością najwyższego punktu wynoszącą 22,7 m. Nowe Egzotarium nie tylko cieszy oko nowoczesną architekturą, ale także oferuje bogatą kolekcję roślinną i zwierzęcą.

W obiekcie zaimplementowano nowoczesne technologie, takie jak mikroelektrownia fotowoltaiczna, systemy filtracji, zarządzanie klimatem oraz systemy pozyskiwania wód opadowych. To wszystko przyczynia się do znacznego zmniejszenia kosztów operacyjnych i wpływa na zrównoważony rozwój.

Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium nie tylko służy jako miejsce wystawowe i edukacyjne, ale także jest przestrzenią sprzyjającą wypoczynkowi rodzinnemu i dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych. Inwestycja ta ma ogromne znaczenie dla lokalnej społeczności, oferując zarówno wartości edukacyjne, jak i możliwość bliskiego kontaktu z przyrodą.

Źródło: portalsamorzadowy.pl

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...