wtorek, 18 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Nowa siedziba Teatru Muzycznego w Poznaniu coraz bliżej realizacji

Data:

- REKLAMA -

Miasto Poznań wraz z Powiatem Poznańskim po raz kolejny wsparły inwestycję w nową siedzibę dla Teatru Muzycznego. Zakończony został przetarg na generalnego wykonawcę prac, a w kwietniu planowane jest podpisanie umowy z firmą Adamietz, która wygrała przetarg oferując realizację projektu za 390 mln zł brutto.

Decyzje finansowe i lokalizacyjne

Rada Miasta Poznania zdecydowała o przekazaniu teatrowi działki o wartości 9,6 mln zł pod nową siedzibę, a w budżecie zabezpieczono dodatkowe 73 mln zł na rozpoczęcie budowy. Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, podkreśla, że nowa siedziba teatru znajdzie się w prestiżowej lokalizacji przy ul. Święty Marcin i ma przyciągać około 300 tysięcy widzów rocznie.

Wsparcie Powiatu Poznańskiego

Powiat Poznański zobowiązał się przekazać 15 mln zł na inwestycję, z czego pierwsza transza 5 mln zł została już przekazana. Starosta poznański, Jan Grabkowski, wyraża przekonanie, że inwestycja w kulturę, jaką jest budowa nowej siedziby teatru, jest wartym wsparcia przedsięwzięciem.

Plany i wizja nowej siedziby

Nowa siedziba Teatru Muzycznego zostanie wybudowana od podstaw i będzie pierwszym takim obiektem w powojennej historii Poznania. Budynek, o łącznej kubaturze 170 tys. metrów sześciennych, pomieści główną salę na blisko 1200 osób oraz dodatkowe przestrzenie, takie jak sala kameralna, przestrzeń koncertowa, przestronne foyer oraz restauracja z salą bankietową.

Dodatkowe atrakcje

Oprócz nowoczesnej siedziby teatru planowane jest również powstanie Parku Wody i Muzyki, który ma być zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie teatru. Projekt zakłada powstanie zbiornika wodnego oraz ścieżki edukacyjnej, co jeszcze bardziej zwiększy atrakcyjność tej części miasta.

Perspektywy i dalsze działania

Podpisanie umowy z firmą Adamietz ma nastąpić w kwietniu, a zakończenie budowy przewidziane jest na rok 2027. Dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu, Przemysław Kieliszewski, wyraża nadzieję, że budowa przebiegnie bez opóźnień, co pozwoli na otwarcie teatru zgodnie z planem.

Inwestycja w nową siedzibę Teatru Muzycznego jest wyrazem dbałości o rozwój kultury i sztuki w Poznaniu, oferując mieszkańcom i turystom dostęp do wysokiej jakości spektakli i wydarzeń artystycznych.

Źródło: poznan.pl

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...