wtorek, 18 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Fitch potwierdza stabilny rating Bydgoszczy na poziomie „BBB+”

Data:

- REKLAMA -

Bydgoszcz utrzymuje stabilną kondycję finansową według najnowszego raportu agencji ratingowej Fitch Ratings, który potwierdza długoterminowy rating miasta na poziomie „BBB+”. Ocena ta odzwierciedla zdolność miasta do utrzymania solidnych wyników finansowych pomimo wyzwań gospodarczych, takich jak wysoka inflacja oraz spadki dochodów z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Odpowiedzialne zarządzanie finansami

Skarbnik miasta, Piotr Tomaszewski, podkreśla, że pozytywna ocena jest wynikiem odpowiedzialnego zarządzania publicznymi środkami. Pomimo trudności związanych z ograniczeniem dochodów samorządów w ostatnich latach, Bydgoszcz zdołała realizować ważne inwestycje, efektywnie pozyskując środki zewnętrzne i unikając nieprzemyślanego zadłużania, które mogłoby ograniczyć przyszły rozwój miasta.

Analiza Fitch Ratings

Fitch Ratings w swojej ocenie zwraca uwagę na stabilne wyniki operacyjne miasta w latach 2024-2028, które są zgodne z utrzymaniem ratingu na poziomie „BBB+”. Agencja zauważa jednak, że miasto stoi przed wyzwaniami związanymi z koniecznością finansowania dalszych wydatków majątkowych, co w połączeniu ze stabilnymi wynikami operacyjnymi, może w średnim okresie pogorszyć wskaźnik spłaty zadłużenia. Dodatkowo, niższe dochody z PIT i rosnące wydatki wynikające z presji płacowej mogą obciążyć nadwyżkę operacyjną, jeśli nie dojdzie do zmian w systemie finansowania jednostek samorządu terytorialnego (JST).

Wpływ na lokalną społeczność

Zachowanie tak wysokiego ratingu pozwala miastu na dalsze planowanie i realizację projektów infrastrukturalnych oraz inwestycyjnych, które są kluczowe dla rozwoju i dobrobytu mieszkańców Bydgoszczy. Jest to również sygnał dla inwestorów zewnętrznych o stabilności finansowej i wiarygodności miasta jako partnera.

Podsumowanie

Stabilny rating „BBB+” dla Bydgoszczy to potwierdzenie, że miasto skutecznie zarządza swoimi zasobami finansowymi w trudnych czasach gospodarczych, co pozwala na optymistyczne spojrzenie na przyszłość w kontekście dalszego rozwoju i inwestycji.

Źródło: Bydgoszcz.pl

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...