wtorek, 18 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Zielona Góra stawia na odnawialne źródła energii: nowy program wspiera mieszkańców w przejściu na zieloną energię

Data:

- REKLAMA -

Zielona Góra przyjmuje proaktywne podejście do zmiany swojej infrastruktury energetycznej, koncentrując się na promowaniu odnawialnych źródeł energii (OZE) wśród swoich mieszkańców i lokalnych przedsiębiorstw. Nowa inicjatywa, zapowiedziana przez prezydenta miasta, Janusza Kubickiego, ma na celu ułatwienie mieszkańcom dostępu do bardziej przystępnych i ekologicznych źródeł energii, w szczególności w kontekście nadchodzących wzrostów cen energii elektrycznej o 20% już od lipca.

Wsparcie w zakresie odnawialnych źródeł energii

Program, koordynowany przez prof. Czesława Osękowskiego, ma pomóc mieszkańcom w znalezieniu najkorzystniejszych ofert rynkowych, które nie tylko umożliwią zmniejszenie rachunków za prąd, ale również przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego. Dzięki współpracy z wybranym operatorem, mieszkańcy będą mogli uzyskać fachowe doradztwo w zakresie pozyskiwania dotacji na instalacje takie jak panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła.

Lokalne inicjatywy i plany rozwoju

Miejski Zakład Komunikacji (MZK) już teraz inwestuje w odnawialne źródła energii, co potwierdza ich zobowiązanie do przekształcenia lokalnej infrastruktury. Od 2017 roku, MZK zainicjował proces elektryfikacji, który obejmował zakup 43 elektrycznych autobusów marki Ursus i przebudowę zajezdni na potrzeby montażu farmy fotowoltaicznej. Obecna farma, zainstalowana na dachu zajezdni, wyprodukowała już 50 MWh energii elektrycznej i jest to tylko początek, z planami na dalszy rozwój i budowę 11 mniejszych farm przy pętlach autobusowych.

Korzyści na przyszłość

Program ten nie tylko umożliwia oszczędności dla mieszkańców, ale także przyczynia się do poprawy jakości powietrza, zmniejszając emisję szkodliwych substancji i walkę ze smogiem. Dodatkowo, zaoszczędzone pieniądze mogą być wykorzystane na inne ważne cele, takie jak finansowanie zajęć sportowych dla dzieci.

Prezydent Kubicki podkreślił również, że miasto korzysta z unijnego Krajowego Planu Odbudowy, który przewiduje dotacje na wymianę starych „kopciuchów” na nowoczesne, ekologiczne źródła energii. Projekt ten jest przykładem, jak lokalne władze mogą skutecznie reagować na współczesne wyzwania energetyczne i środowiskowe, przekształcając swoją przestrzeń miejską w bardziej zieloną i zdrową przyszłość.

Źródło: UM Zielona Góra

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...