wtorek, 18 czerwca, 2024
- REKLAMA -

„Złote runo – sztuka Gruzji”: nowa wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie

Data:

- REKLAMA -

Muzeum Narodowe w Krakowie otworzyło swoje podwoje dla wyjątkowej wystawy „Złote runo – sztuka Gruzji”. Jest to pierwsza tego typu ekspozycja w Europie, prezentująca szerokie spektrum gruzińskiej sztuki od starożytności po współczesność. Wystawa, będąca wynikiem współpracy z czołowymi muzeami gruzińskimi, a także takimi instytucjami jak Luwr czy Muzeum Brytyjskie, dostarcza nie tylko wglądu w bogactwo kulturowe Gruzji, ale także podkreśla głębokie, historyczne związki łączące ten kraj z Polską.

Z ponad 729 obiektami, z których wiele po raz pierwszy opuściło Gruzję, wystawa stanowi rzadką okazję do podziwiania arcydzieł gruzińskiej sztuki. Wśród eksponatów znajdują się nie tylko zabytkowe złote przedmioty z Kolchidy, ale również rzeźby, naczynia, biżuteria, rękopisy, a także malarstwo, reprezentujące różne epoki historyczne. Najstarsze artefakty datowane są na ponad 7000 lat, co świadczy o długiej i bogatej tradycji artystycznej regionu.

Prof. dr hab. Mirosław Piotr Kruk, kurator wystawy, podkreśla, że ekspozycja ma charakter przekrojowy, obejmujący różnorodne aspekty kultury gruzińskiej, od języka i literatury, przez muzykę, aż po rozkwit kultury średniowiecznej. Znaczący jest także wkład Polaków w rozwój sztuki gruzińskiej, którzy zarówno jako zesłańcy, jak i z własnej woli, wnieśli trwały wkład w kształtowanie się gruzińskiego krajobrazu kulturalnego.

Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, Andrzej Szczerski, zaznacza, że wystawa to nie tylko celebracja sztuki, ale również opowieść o bliskich związkach między Polską a Gruzją. Przez wieki Polska i Gruzja dzieliły geograficzne i kulturowe mosty, które ukształtowały wspólne dziedzictwo i przyjaźń między tymi narodami.

„Wystawa 'Złote runo – sztuka Gruzji’ w Muzeum Narodowym w Krakowie, dostępna do 15 września, jest nie tylko świadectwem wielowiekowej tradycji artystycznej Gruzji, ale również okazją do refleksji nad wspólnym dziedzictwem i kulturowym bogactwem, które łączy nasze narody,” dodaje Szczerski.

Dzięki tej unikatowej wystawie, odwiedzający będą mieli możliwość zanurzyć się w fascynującą historię Gruzji, docenić jej artystyczne osiągnięcia i odkryć na nowo głębokie związki, które łączą ten kraj z Polską. Zaplanowana z wielkim rozmachem i dbałością o detale, wystawa „Złote runo – sztuka Gruzji” stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych tego roku w Polsce.

Źródło: MN Kraków/RMF.FM

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...