poniedziałek, 24 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Odkrycie nieznanych dzieł braci Grimm w Poznaniu

Data:

- REKLAMA -

W Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu dokonano niezwykłego odkrycia – odnaleziono 27 woluminów z prywatnej biblioteki Jakuba i Wilhelma Grimmów, które były uznane za zaginione podczas wojny. To wydarzenie ma ogromne znaczenie dla badaczy literatury, historii oraz kultury, otwierając nowe możliwości wglądu w prace i myśli słynnych braci Grimm.

Skarby z Poznania

Bracia Grimm, znani głównie z baśni, byli również wybitnymi uczonymi w dziedzinie filologii niemieckiej. Przez sześć dekad pracy naukowej zgromadzili ponad 8 tysięcy woluminów. Po ich śmierci większość księgozbioru trafiła do Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie, jednak teraz odkryto, że 33 dzieła z tego zbioru znajdują się w Poznaniu.

Proces odnalezienia

Prace nad identyfikacją dzieł braci Grimm w Poznaniu rozpoczęły się w 2002 roku, kiedy to zidentyfikowano pierwsze sześć woluminów. Dzięki staraniom pracowników biblioteki i stosowaniu nowoczesnych metod proweniencyjnych, możliwe było śledzenie losów dzieł od ich powstania. Ważnym punktem wyjścia był katalog Ludwiga Deneckego, który rekonstruował prywatny księgozbiór braci Grimm i opisywał dzieła, które uznano za „zagubione”.

Znaczenie dla badań

Odnalezione książki to nie tylko stare druki, ale przede wszystkim bezcenne źródło wiedzy o metodach pracy i myślach braci Grimm. Wiele z książek zawiera notatki pisane ręcznie przez braci, co jest kluczowe dla zrozumienia ich procesu badawczego oraz inspiracji, które wykorzystywali w swoich pracach nad baśniami i językiem niemieckim.

Wpływ na kulturę

Prace braci Grimm miały znaczący wpływ na niemiecką kulturę, ale również na światowe postrzeganie baśni. Jak podkreśla prof. Eliza Pieciul-Karmińska, byli oni zbieraczami tradycji ludowej, a ich prace nad baśniami są ważnym elementem kultury. Nowo odkryte wersje baśni pozwalają lepiej zrozumieć pierwotne wersje tych opowieści, które nie były jeszcze „wygładzone” i dostosowane do młodszych czytelników.

Dostępność i dziedzictwo

Nowo odnalezione dzieła zostaną zeskanowane i udostępnione w formie cyfrowej, co pozwoli szerszej publiczności na zapoznanie się z nimi. Jest to szczególnie istotne dla naukowców, ale także dla wszystkich, którzy interesują się historią i kulturą.

To odkrycie w Poznaniu nie tylko wzbogaca naszą wiedzę o braciach Grimm, ale także przypomina o wartości badań proweniencyjnych i potrzebie ochrony dziedzictwa kulturowego. Odkryte dzieła to znaczący wkład w światową kulturę, umożliwiając nowe interpretacje i badania nad twórczością braci Grimm.

Źródło: poznan.pl

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...