piątek, 14 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Pingwiny powróciły po przerwie do płockiego ogrodu zoologicznego

Data:

- REKLAMA -

Po dwuipółletniej przerwie do płockiego ogrodu zoologicznego powróciły biało-czarne ptaki. W nowo wyremontowanym wybiegu znalazły swoje miejsce pingwiny Humboldta.

Do Płocka trafiły pingwiny peruwiańskie, które w naturze zamieszkują zachodnie wybrzeże Ameryki Południowej, od Peru do Chile. Pięć młodych samic przybyło z Koszyc (Słowacja), natomiast pozostała dziewiątka jest w drodze ze Szwajcarii, spodziewanej w sobotę. W stadzie zachowana została równowaga płci, ponieważ te nielotne ptaki są monogamiczne i często łączą się w pary na całe życie. Wszystkie osobniki są młode, większość ma około roku, a pełną dojrzałość osiągną dopiero za 2-3 lata.

Wszyscy czekali na tych gości. Pingwiny kilka dni temu dołączyły do blisko 5 tysięcy rezydentów naszego ogrodu zoologicznego i mam nadzieję, że będą czuły się tutaj dobrze. Na pewno zostaną otoczone świetną opieką i entuzjastycznie przyjęte przez płocczan.

Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka

Ptaki mają towarzystwo rybitw wąsatych, również pochodzących z tych samych rejonów kuli ziemskiej. Przybyły one do Płocka z zoo w Bristolu. Remont wybiegu, który pozwolił na wprowadzenie drugiego gatunku ptaków, kosztował ponad 562 tysiące złotych. Obejmował on nie tylko naprawę niecki basenowej i nową aranżację przestrzeni, ale także wykonanie zadaszenia. Krzysztof Kelman, prezes Miejskiego Ogrodu Zoologicznego, podkreśla, że wprowadzenie tych zmian realizuje marzenia i plany rozwoju zoo, sugerując, że w przyszłości inne zwierzęta z tego samego ekosystemu również mogą zamieszkać w tym obszarze.

Zarówno pingwiny peruwiańskie, jak i rybitwy wąsate, są zagrożone wyginięciem, co wynika z ocieplania się klimatu. Wraz z pojawieniem się zjawiska El Niño, temperatura oceanu wzrasta, a liczba ryb, mięczaków i skorupiaków – pożywienia dla tych ptaków – maleje.

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...