wtorek, 18 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Rusza sezon żeglugowy na Kanale Elbląskim

Data:

- REKLAMA -

Od soboty zostaje otwarty dla żeglugi po zimowej przerwie Kanał Elbląski. To ważne wydarzenie dla miłośników żeglugi i turystów, którzy chcą odkryć urok tej unikatowej drogi wodnej w województwie warmińsko-mazurskim. Co warto wiedzieć o tym kanale?

Historia i unikalność

Kanał Elbląski został zbudowany w 1862 roku i jest prawdziwym zabytkiem hydrotechniki. Jego unikalność polega na systemie pięciu pochylni z tzw. „suchym grzbietem”, które znajdują się w Buczyńcu, Kątach, Oleśnicy, Jeleniach i Całunach. Statki turystyczne pokonują różnicę poziomów, umieszczane na wózkach i przeciągane po torowisku za pomocą stalowych lin, poruszanych przez koło wodne. Na kanale znajdują się także cztery śluzy: Miłomłyn, Zielona, Mała Ruś i Ostróda. W 2011 roku Kanał Elbląski został uznany za Pomnik Historii, a miejscowe samorządy starają się o wpisanie go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Sezon żeglugowy

Sezon na Kanale Elbląskim w 2024 roku rozpoczął się oficjalnie 27 kwietnia i potrwa do 30 września. Wraz z otwarciem sezonu wyrusza na trasy biała flota Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej, która jest największym operatorem statków pasażerskich na kanale. Przed rokiem przewiozła w sezonie blisko 70 tys. osób. Codziennie pływają po odcinku pochylniowym Kanału Elbląskiego, są także rejsy po śluzach w Ostródzie, w kierunku Miłomłyna, w kierunku Starych Jabłonek czy spacerowy godzinny rejs po Jeziorze Drwęckim. Przed długim weekendem widać zwiększone zainteresowanie rejsami – turyści dzwonią i rezerwują terminy. Prognozy pogody są optymistyczne, spodziewana jest temperatura w okolicach 20°C, więc w sam raz na rejs.

Bezpieczeństwo i gotowość

Kanał Elbląski jest gotowy do eksploatacji, przeszedł pomyślnie kontrole Transportowego Dozoru Technicznego. W tym sezonie żeglugowym nie są planowane żadne większe remonty, poza koniecznymi naprawami eksploatacyjnymi. Ruch będzie z pewnością od rana w sobotę, a na najbardziej obleganych pochylniach, takich jak Kąty i Buczyniec, spodziewamy się tego dnia około 30 dużych i małych jednostek.

Źródło: PAP

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...