Sejm RP podjął historyczną decyzję, uznając język śląski za język regionalny. Za ustawą głosowało 236 posłów, 186 było przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu. Tym samym język śląski dołączył do języka kaszubskiego jako drugi język regionalny uznany w Polsce.
Nowa ustawa wprowadza język śląski do ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, co otwiera drogę do szeregu zmian społecznych i kulturowych. Wprowadzenie języka śląskiego do szkolnictwa, montowanie dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości, dofinansowanie inicjatyw kulturalnych oraz reprezentacja w Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych to tylko niektóre z możliwości, jakie otwiera nowa ustawa.
Wprowadzenie języka śląskiego do oficjalnego obiegu ma na celu zachowanie i promocję tego unikalnego dziedzictwa kulturowego. Możliwość nauki języka śląskiego w szkołach jako przedmiotu dobrowolnego ma kluczowe znaczenie dla jego przetrwania i rozwoju. Ponadto, dwujęzyczne tablice będą instalowane w miejscowościach, gdzie ponad 20% mieszkańców deklaruje używanie języka śląskiego.
Decyzja ta spotkała się z pozytywnym odzewem wśród mieszkańców Śląska, którzy widzą w niej szansę na większe uznanie i szacunek dla swojej tożsamości. Dane z ostatniego spisu powszechnego z 2021 roku pokazują, że narodowość śląską zadeklarowało prawie 600 tysięcy osób, z czego 236 588 jako pierwszą, a 187 372 jako jedyną. Język śląski jako język używany w domu potwierdziło 467 145 osób.
Ustawa teraz trafi do Senatu, a jej dalsze losy zależą od decyzji senatorów, a ostatecznie – od podpisu prezydenta Andrzeja Dudy. Jeśli ustawa zostanie zaakceptowana na wszystkich etapach, będzie to wielki krok naprzód w ochronie i promocji języka śląskiego oraz tożsamości kulturowej Ślązaków.
Źródło: Materiały prasowe