poniedziałek, 24 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Krakowskie obchody Międzynarodowego Dnia Tańca: polonez na Rynku

Data:

- REKLAMA -

W Krakowie, na tle malowniczego Rynku Głównego, odbyło się niezwykłe wydarzenie taneczne, które zgromadziło około dwustu tancerzy, mieszkańców miasta oraz turystów. Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca zorganizowano tam wspólny taniec poloneza, co było jednocześnie oficjalnym powitaniem wiosny w stolicy Małopolski.

Organizatorem tego barwnego wydarzenia był Balet Dworski Cracovia Danza, znany z promowania polskiej kultury tanecznej. Uczestnicy, ubrani w kolorowe, tradycyjne stroje, w tym długie, wieczorowe suknie, dodawali uroczystości wyjątkowego charakteru.

„Chciałam się dopasować do prowadzących, czyli grupy baletowej,” mówiła jedna z seniorek uczestniczących w evencie. „Nie ćwiczyłam, bo pamiętam ten taniec ze swojego balu maturalnego,” dodała z uśmiechem.

Polonez rozpoczął się wokół pomnika Adama Mickiewicza i przyciągnął liczne grono obserwatorów. „Piękny pokaz, robię zdjęcia, jesteśmy z młodzieżą. Są wszystkie kolory wiosny – zielony, czerwony, błękitny i fioletowy. Jeśli będzie okazja za rok też zatańczę,” entuzjazmowała się jedna z krakowskich nauczycielek.

Wydarzenie „Polonez wiosenny” zainaugurowało cykl „Cztery pory poloneza”, który przygotowała Cracovia Danza. Polonez, który 5 grudnia 2023 roku został wpisany na listę światowego niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO, był głównym bohaterem tej tanecznej prezentacji. Jest to część większej inicjatywy „tańczMY”, objętej patronatem przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, mającej na celu promowanie polskiego dziedzictwa kulturowego.

Dzięki takim wydarzeniom jak to, Kraków ponownie udowadnia, że jest miastem żyjącym kulturą i tradycją, które potrafi pięknie łączyć historię z nowoczesnością.

Źródło: materiały prasowe

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...