poniedziałek, 24 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Unijny trolejbus na ulicach Tychów: symbol dwudziestolecia Polski w Unii Europejskiej

Data:

- REKLAMA -

Tychy świętują 20-lecie obecności Polski w Unii Europejskiej w niezwykły sposób. Od 30 kwietnia ulicami miasta będzie kursował specjalnie oklejony „unijny” trolejbus, który stał się symbolem tej rocznicy. Jest to pierwszy pojazd Tyskich Linii Trolejbusowych sfinansowany ze środków unijnych, nabycie którego miało miejsce dekadę temu, stanowiąc przełom w modernizacji lokalnego transportu.

Od momentu przystąpienia do UE w 2004 roku, Tychy zyskały prawie 1,6 miliarda złotych na rozwój miejski, co przełożyło się na liczne inwestycje, takie jak modernizacja dróg czy kanalizacja miasta. Aktualnie wszystkie trolejbusy w Tychach są efektem finansowania unijnego, co podkreśla europejski wkład w ekologiczny transport miejski.

Trolejbus oklejony barwami UE będzie jeździł po różnych liniach, codziennie przypominając mieszkańcom o korzyściach płynących z członkostwa w Unii. Dodatkowo, z okazji jubileuszu, na ulicach pojawiły się flagi Polski i Unii Europejskiej, a w pięciu trolejbusach umieszczono reklamy informujące o projektach finansowanych z funduszy unijnych.

Obchody 20-lecia nie ograniczają się tylko do transportu. 1 maja, z parkingu Paprocany wystartuje SkikeRun3 – Rajd Pasjonatów Nartorolek Terenowych, a tyskie placówki oświatowe realizują projekty edukacyjne, w tym wirtualne podróże po krajach UE czy konkursy. Również zaplanowano debaty i warsztaty podnoszące świadomość europejską wśród młodych mieszkańców Tychów.

Dwudziestoletnia obecność w strukturach europejskich znacząco wpłynęła na rozwój Tychów, a lokalne inicjatywy świętujące tę rocznicę, jak unijny trolejbus, symbolizują zarówno osiągnięcia, jak i dalsze aspiracje miasta na arenie europejskiej.

Źródło: umtychy.pl

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...