Projekt „Modernizacja gospodarki elektroenergetycznej, cieplnej i biogazowej na terenie Oczyszczalni Ścieków Płaszów w Krakowie przy ul. Kosiarzy 3” przyniósł ze sobą nowe możliwości. Innowacyjne rozwiązania w postaci zbiorników sferycznych zastąpiły dotychczasowe zbiorniki cylindryczne, umożliwiając bardziej efektywne wykorzystanie biogazu.
Krakowski magistrat podkreśla, że dzięki tej zmianie możliwe jest teraz wykorzystanie biogazu nawet przy napełnieniu zbiornika na poziomie 20 procent, co stanowi ogromny postęp w efektywności energetycznej.
Modernizacja oczyszczalni przynosi korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla mieszkańców miasta. Zwiększenie wykorzystania energii odnawialnej przyczynia się do redukcji kosztów operacyjnych oraz emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Kraków, dążąc do spełnienia wymogów unijnych, koncentruje się na produkcji energii elektrycznej i cieplnej w oparciu o odnawialne źródła oraz kogenerację.
– Działania modernizacyjne podjęto, aby w pełni sprostać wymogom Dyrektywy 2012/27/UE, która zakłada powstanie systemu, który wykorzystuje do produkcji ciepła co najmniej 50 proc. energii ze źródeł odnawialnych oraz ciepło odpadowe, jak również w 100 proc. ciepło pochodzące z kogeneracji
– wyjaśnia krakowski magistrat.
Dzięki wsparciu finansowemu z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, Kraków demonstruje, jak lokalne inwestycje mogą przyczynić się do globalnych zmian na lepsze. Projekt ten stanowi istotny krok w kierunku realizacji celów związanych z ochroną klimatu i środowiska.
Krakowska oczyszczalnia ścieków, stając się bardziej samowystarczalna energetycznie, nie tylko zmniejsza swoje negatywne oddziaływanie na środowisko, ale także stanowi wzór dla innych miast, inspirując do podejmowania podobnych inicjatyw w zakresie ekologicznej transformacji.
Źródło: https://krakow.naszemiasto.pl/