wtorek, 18 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Inteligentny System Transportowy skrócił czas przejazdu przez Katowice o 15%

Data:

- REKLAMA -

Katowice stawiają na nowoczesność i poprawę płynności ruchu drogowego, czego dowodem jest wprowadzenie Inteligentnego Systemu Transportowego (ITS). Dzięki nowym technologiom, czas przejazdu przez miasto skrócił się o 15%, co jest pierwszym widocznym efektem działania systemu.

ITS, zainstalowany w Katowicach, to system mający na celu usprawnienie ruchu na głównych arteriach miasta. Jego wprowadzenie pozwala nie tylko na płynniejszy przepływ pojazdów, ale również przyczynia się do redukcji emisji spalin i poziomu hałasu. „Głównym celem wdrożenia ITS w Katowicach jest podniesienie atrakcyjności transportu publicznego oraz poprawa płynności ruchu na terenie miasta,” podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Jak działa ITS?

Inteligentny System Transportowy to złożona infrastruktura, której kluczowym elementem jest system zarządzania sygnalizacjami świetlnymi. „Wykorzystując pętle indukcyjne zainstalowane w jezdni oraz kamery wideodetekcji, system analizuje natężenie ruchu i odpowiednio dostosowuje czas sygnalizacji świetlnej,” wyjaśnia Piotr Handwerker, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Katowicach. Dzięki temu, w sytuacji gdy jedno z zjazdów na skrzyżowanie jest bardziej zakorkowane, system może szybko zareagować, zmieniając długość wyświetlania zielonego światła.

Korzyści dla komunikacji miejskiej

ITS nie ogranicza się jedynie do zarządzania ruchem samochodowym. System został zintegrowany z Systemem Dynamicznej Informacji Pasażerskiej, co oznacza, że autobusy i tramwaje mogą otrzymywać priorytet na skrzyżowaniach. Dzięki temu pojazdy komunikacji miejskiej mogą przejeżdżać przez skrzyżowania szybciej, co skutecznie redukuje czas przejazdu i minimalizuje opóźnienia.

Komunikacja z kierowcami

ITS aktywnie komunikuje się także z kierowcami za pomocą tablic VMS (Variable Message Signs) oraz znaków TIP, które informują o aktualnych warunkach na drogach, zajętości parkingów czy czasie dojazdu do kluczowych punktów w mieście. To wszystko przyczynia się do lepszego planowania tras i unikania miejsc, gdzie mogą występować utrudnienia.

Dostęp do informacji w czasie rzeczywistym

Kolejnym krokiem w rozwoju ITS jest udostępnienie mieszkańcom portalu, który oferuje informacje o natężeniu ruchu, dostępnych miejscach parkingowych czy warunkach pogodowych. Portal jest dostępny zarówno na komputerach, jak i na urządzeniach mobilnych, co pozwala na bieżące śledzenie sytuacji na drogach.

Wdrożenie ITS w Katowicach jest przykładem, jak nowoczesne technologie mogą efektywnie wspierać zarządzanie ruchem miejskim, jednocześnie przyczyniając się do zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu zarówno kierowców, jak i pasażerów komunikacji publicznej.

Źródło: katowice.eu

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...