wtorek, 18 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Gdański Żuraw w nowej odsłonie

Data:

- REKLAMA -

Gdański Żuraw, jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta, po ponad dwuletniej modernizacji został ponownie otwarty dla zwiedzających. Dźwig, który powstał w pierwszej połowie XV wieku, jest największym i najstarszym zachowanym obiektem tego typu w Europie oraz stanowi jedną z bram wodnych Gdańska. Jest też filią Narodowego Muzeum Morskiego.

Zakończony remont jest największym przedsięwzięciem konserwatorskim od czasu odbudowy zabytku po zniszczeniach wojennych. W ramach prac konserwatorskich osuszono cegły podziemne i zakonserwowano drewniane elementy konstrukcji. Żuraw zyskał nowy, jaśniejszy brązowy kolor, a jego dach pokryto ceramiczną dachówką sprowadzoną z Włoch. Wnętrze dźwigu również przeszło metamorfozę – zastąpiono żelbetowe stropy i schody nowymi konstrukcjami, spełniającymi współczesne wymogi techniczne, a XV-wieczne mury zostały oczyszczone ze starego tynku. Koszt inwestycji wyniósł prawie 18 mln zł.

Nowa stała ekspozycja wewnątrz Żurawia nosi tytuł „Złoto za zboże. Morska potęga Gdańska”. Wystawa zajmuje sześć sal na trzech piętrach, gdzie odwiedzający mogą zgłębić tajniki nawigacji, poznać rodzaje towarów przywożonych do Gdańska, dawne techniki budowy statków oraz życie marynarzy w portowych tawernach. Narracja wystawy skupia się na historii Gdańska jako portowego miasta w złotej erze XVII wieku, z perspektywy kupca i armatora Hansa Krossa, który przez dwie dekady odnosił sukcesy w handlu z Europą Północną i Zachodnią.

Podczas prac archeologicznych towarzyszących remontowi odkryto wiele ciekawych artefaktów, w tym unikatowy kamień „wysokiej wody” z 1651 roku, świadczący o powodziach nawiedzających miasto, a także monety, plomby kupieckie i medaliki, które rzucają światło na codzienne życie mieszkańców Gdańska.

Otwarcie muzealnego oddziału było okazją do zorganizowania festynu pod hasłem „Historia kołem się toczy”, który przyciągnął licznych mieszkańców i turystów.

Godziny otwarcia Żurawia:

  • Do 5 maja: dziś do godziny 18.00, od czwartku do niedzieli w godzinach 11.00-18.00.
  • Od 6 maja do 14 czerwca zabytek będzie otwarty we wtorki oraz od czwartku do niedzieli w godzinach 9.00-17.00, a w środy od 13.00-17.00.

Źródło: RMF.FM

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...