poniedziałek, 24 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Odzyskane skarby przeszłości: unikalne skamieniałości w Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego

Data:

- REKLAMA -

7 maja Uniwersytet Jagielloński w Krakowie wzbogacił swoje zbiory o dwie imponujące płyty z jurajskimi skamieniałościami, które mają aż 180 milionów lat. Te niezwykłe eksponaty, o długości blisko trzech metrów każda, są teraz jednymi z najcenniejszych artefaktów zgromadzonych w kolekcji Centrum Edukacji Przyrodniczej (CEP) UJ, odzwierciedlając bogactwo i różnorodność prehistorycznego życia.

Tajemnicza historia skamieniałości

Nabyte w połowie XIX wieku do Gabinetu Mineralogicznego Uniwersytetu, przez lata skamieniałości te były prezentowane w Collegium Phisicum na ulicy św. Anny 6. Ich losy w pierwszej połowie XX wieku pozostają nieznane, co dodaje tylko mistycyzmu ich historii. Przez lata były poddane kilku renowacjom, które niestety nie zawsze były przeprowadzone z należytą starannością. W okresie międzywojennym błędnie uznano je za odlewy gipsowe, co zaważyło na ich dalszych losach.

Odnowa i nowe życie

W latach 70. XX wieku przeniesiono je do Collegium Geologicum przy ulicy Oleandry 2a, gdzie przez pewien czas zdobiły korytarz, pomalowane na czarno i niemal zapomniane. Dopiero niedawne działania dr. Bartłomieja Kajdasa, kustosza kolekcji geologicznej CEP UJ, doprowadziły do ponownego odkrycia ich autentyczności. Kajdas podkreśla, że skamieniałości te są jednymi z najcenniejszych eksponatów w kolekcji, zarówno ze względu na ich rozmiar, jak i unikatowość.

Proces konserwacji

W 2017 roku, w ramach restrukturyzacji uniwersyteckich kolekcji, skamieniałości te zostały włączone do nowo utworzonego Centrum Edukacji Przyrodniczej. Zmagazynowane bez odpowiedniej ekspozycji, w lipcu 2022 roku rozpoczęto ich długotrwałą konserwację. Dzięki współpracy z firmami ICOS i Argentum, udało się usunąć nieodpowiednie warstwy farby, oczyścić powierzchnię i zabezpieczyć skamieniałości, przywracając im dawny blask.

Eksponaty dostępne dla publiczności

Dzisiaj, te imponujące skamieniałości można podziwiać w nowoczesnej przestrzeni wystawienniczej Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ, dedykowanej historii życia na Ziemi. Ich prezentacja nie tylko edukuje, ale także inspiruje zarówno naukowców, jak i zwiedzających, przypominając o bogactwie i złożoności dawnych ekosystemów. Eksponaty te, ocalałe przez miliony lat, służą teraz jako most łączący przeszłość z przyszłością w dziedzinie edukacji i nauki.

Źródło: Materiały prasowe

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...