wtorek, 18 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Powstała akcja, która ma promować rehabilitację kardiologiczną, w Polsce, zapewniającą dłuższe życie!

Data:

- REKLAMA -

W Europie, kompleksowa rehabilitacja kardiologiczna jest standardem. 88,6% krajów oferuje tę formę opieki po incydentach sercowo-naczyniowych, a w Szwecji aż 90% wizyt odbywa się w ciągu zaledwie 3 tygodni od wypisu ze szpitala. To imponujący przykład, którego Polska niestety nie dorównuje. Tylko 25% pacjentów korzysta z kardiorehabilitacji, co wpływa na naszą pozycję w rankingach przeżywalności po takich incydentach.

Eksperci kampanii „Akcja Kardioprotekcja” alarmują, że mimo świetnych osiągnięć polskiej kardiochirurgii, nasz kraj traci znaczną liczbę pacjentów z powodu niewystarczającego dostępu do kardiorehabilitacji. Brakuje nam kompleksowej opieki nad pacjentem, która może zwiększyć ich szanse na przeżycie.

Model Szwedzki: Przykład Do Naśladowania

W Szwecji programy rehabilitacji kardiologicznej są rozległe i efektywne. Trwają od 2 do 14 miesięcy, zapewniając pacjentom wsparcie na każdym etapie powrotu do zdrowia. Niemal wszystkie programy mają zespoły składające się z kardiologów, fizjoterapeutów i pielęgniarek, co gwarantuje kompleksową opiekę.

Nie tylko szybkość reakcji imponuje. Wysoki udział pacjentów w rehabilitacji – aż 75% wszystkich po zawale serca w wieku powyżej 80 lat uczestniczy w programach rehabilitacyjnych – świadczy o skuteczności tych działań.

Polska Realność: Wyzwania i Potrzeby

W Polsce potrzebujemy zwiększonej edukacji w zakresie znaczenia kardiorehabilitacji. Tylko 25% pacjentów korzysta z tej formy leczenia, co może prowadzić do niższych wskaźników przeżywalności i jakości życia.

Prof. dr hab. n. med. Ryszard Piotrowicz z kampanii „Akcja Kardioprotekcja” zauważa, że polska kardiochirurgia jest na światowym poziomie, ale opieka nad pacjentami po incydencie sercowo-naczyniowym pozostawia wiele do życzenia. Właśnie tu tkwi główny problem: dostęp do kardiorehabilitacji i zrozumienie jej roli w dalszym leczeniu.

Edukacja i Dostępność: Kluczem do Poprawy

Dane CDC wyraźnie pokazują, że regularna kardiorehabilitacja znacząco zmniejsza ryzyko ponownego zawału serca oraz śmierci. Dlatego tak ważne jest, aby pacjenci mieli świadomość i dostęp do tych programów już na etapie po wypisie ze szpitala.

„Akcja Kardioprotekcja” to inicjatywa mająca na celu zwiększenie świadomości na temat rehabilitacji kardiologicznej i jej znaczenia dla zdrowia i dalszego życia po incydentach sercowo-naczyniowych. Dzięki takim działaniom możemy poprawić jakość opieki medycznej i zwiększyć szanse na zdrowe życie dla wszystkich Polaków.

Niezależnie od zaawansowania polskiej kardiochirurgii, kompleksowa opieka po incydentach sercowo-naczyniowych to kluczowy element w procesie leczenia i rekonwalescencji. Dostępność i edukacja są kluczowe dla poprawy jakości życia pacjentów i zwiększenia ich szans na zdrowie.

Źródło: nadesłane materiały prasowe

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...