piątek, 14 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Jak długo można być na zasiłku chorobowym (L4)? Tego czasu nie wolno przekroczyć!

Data:

- REKLAMA -

Zmiany w przepisach dotyczących zwolnień lekarskich (L4) wprowadzone niedawno wymagają uwagi, gdyż nieprzestrzeganie określonych terminów ustalonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) może skutkować utratą pieniędzy. Jak długo można być na L4? To pytanie staje się kluczowe, zwłaszcza w kontekście unikania utraty zasiłku chorobowego.

Nowe Zasady Odnośnie Czasu na L4

Nowe przepisy określają, że zasiłek chorobowy przysługuje w dwóch okresach niezdolności do pracy: 182 dni oraz 270 dni  – w przypadku, gdy niezdolność do pracy wynika z gruźlicy lub występuje w trakcie ciąży.

Sumowanie Okresów Zasiłkowych

Należy pamiętać, że do jednego okresu zasiłkowego (182 lub 270 dni) wlicza się:

– Okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy,

– Okresy poprzedniej niezdolności do pracy, o ile przerwa między nimi nie przekroczyła 60 dni.

Jeśli między jednym L4 a kolejnym minęło mniej niż 60 dni, oba okresy zasiłkowe sumują się, co może prowadzić do szybszego wyczerpania limitu zasiłkowego niż się zakładało.

Inne Ważne Zasady ZUS Dotyczące Zasiłku Chorobowego

ZUS podaje także inne kluczowe zasady dotyczące zasiłku chorobowego:

– Za okres niezdolności do pracy przypadający po ustaniu ubezpieczenia zasiłek chorobowy przysługuje nie dłużej niż przez 91 dni. Nie dotyczy to niezdolności do pracy wynikającej z badań lekarskich przewidzianych dla dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegów medycznych z tym związanych.

– Niezdolność do pracy spowodowana gruźlicą jest oznaczana w zaświadczeniu lekarskim kodem „D”, a niezdolność do pracy przypadająca na okres ciąży – kodem „B”.

– Do okresu zasiłkowego wlicza się okresy orzeczonej niezdolności do pracy, za które przysługuje wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy.

– Nie wlicza się okresów niezdolności do pracy przypadających przed przerwą nie dłuższą niż 60 dni, jeśli po przerwie niezdolność do pracy wystąpiła w trakcie ciąży.

Ponadto, do okresu zasiłkowego wlicza się okresy orzeczonej niezdolności do pracy, za które wypłacono wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy, nawet jeśli nie ma się prawa do tych świadczeń z różnych przyczyn, takich jak nadużycie alkoholu lub wykonywanie pracy zarobkowej w czasie zwolnienia lekarskiego.

Przestrzeganie nowych zasad dotyczących zwolnień lekarskich i zasiłku chorobowego jest kluczowe, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji finansowych. Pamiętaj o terminach i świadomie korzystaj z przysługujących Ci świadczeń, aby zachować stabilność finansową w trudnych chwilach.

Źródło: https://www.rynekzdrowia.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...