poniedziałek, 24 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Festiwal Światła oświetli Gdańsk

Data:

- REKLAMA -

Góra Gradowa w Gdańsku już po raz trzeci stanie się centrum kulturalnym miasta na czas trwania Festiwalu Światła. Tegoroczne hasło festiwalu, „Światło w naszym życiu”, zaprasza do odkrywania wpływu światła na różnorodne aspekty ludzkiego doświadczenia – od sztuki i architektury po naukę i technologię.

W ciągu weekendu, miasto zatętni życiem dzięki wystawom, pokazom oraz instalacjom przygotowanym przez artystów z całego świata, w tym z Japonii, Włoch, Czech, Portugalii i Hiszpanii. „Jestem wzruszona, ile artystów się do nas zgłosiło,” mówi Aleksandra Goździelewska, dyrektorka artystyczna festiwalu, w rozmowie z RMF FM. Dodaje, że w tym roku festiwal będzie szczególnie bogaty w mappingi, w tym projekt „Tenebrae” realizowany przez czeską grupę Metanoia Creatives, który jest inspirowany tenebryzmem i malarstwem dawnych mistrzów.

Mapping, czyli technika polegająca na projekcji obrazów na trójwymiarowych powierzchniach takich jak budynki czy pomniki, pozwala na tworzenie niezwykłych wizualnych efektów, dostosowując obrazy do specyfiki projekcyjnej powierzchni.

Wśród uczestników Festiwalu znajdą się także studenci oraz opiekunowie Pracowni Podstaw Projektowania Plastycznego Wydziału Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W Strefie ASP zaprezentowana zostanie interaktywna instalacja oraz zorganizowany performans.

„Rozświetlimy całą Górę Gradową. To będzie wyjątkowe przeżycie dla miłośników sztuki i technologii,” zapowiada Magda Maszewska, współorganizatorka festiwalu. Wśród atrakcji znajdzie się instalacja z zsynchronizowanych, świecących parasolek.

Festiwal oferuje również aktywności dla rodzin, takie jak gra terenowa oraz escape room, w których główną rolę odegra Jan Heweliusz, łącząc naukę z zabawą.

Wystawy będą dostępne dla zwiedzających w piątek od godziny 18:00, a w sobotę od 16:00. Pokazy i koncerty rozpoczną się o godzinie 21:00 w piątek i o 20:30 w sobotę, trwając aż do północy.

Festiwal organizowany jest przez trzy lokalne organizacje: Hackerspace Trójmiasto, Hevelianum i L’art, które wspólnie dbają o to, aby Gdańsk zaświecił pełnią kultury i innowacji.

Źródło: Materiały Prasowe

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...