wtorek, 18 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Katowice przystępują do realizacji gigantycznego projektu kolejowego wartości 4 mld złotych

Data:

- REKLAMA -

Katowice rozpoczynają największą inwestycję kolejową ostatnich dekad. Projekt o wartości ponad 4 miliardów złotych, finansowany w 85% ze środków Unii Europejskiej, ma zrewolucjonizować system kolejowy w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Kontrakt na realizację prac podpisano z konsorcjum firm Torpol z Poznania i Intop Warszawa w kwietniu tego roku, a zakończenie prac przewidziane jest na 2028 rok.

Kluczowe aspekty inwestycji

Inwestycja obejmuje kompleksową przebudowę i rozbudowę infrastruktury kolejowej na odcinku od Katowic Szopienice Płd. przez centrum Katowic po Katowice Piotrowice. Istotnym elementem projektu jest transformacja obecnego układu dwutorowego na czterotorowy między Szopienicami Płd. a Ligotą, co zwiększy przepustowość i efektywność transportu kolejowego. Dodatkowo, przewiduje się budowę nowych torów i przebudowę 96 km istniejących torów oraz 270 rozjazdów.

Nowe przystanki i stacje kolejowe

Projekt zakłada również utworzenie nowych przystanków kolejowych przy kluczowych punktach edukacyjnych i społecznych, w tym na wysokości Uniwersytetu Ekonomicznego i Akademii Muzycznej, a także w Kokocińcu. Oprócz tego na stacji Katowice Zawodzie powstanie nowa nastawnia oraz budynek Lokalnego Centrum Sterowania (LCS Katowice). Modernizacji zostanie poddana również stacja w Ligocie, gdzie przewidziano budowę nowego budynku technicznego oraz remont istniejącej nastawni.

Modernizacja głównego dworca i infrastruktury miejskiej

Nie mniejszą uwagę skupiono na modernizacji głównego dworca kolejowego w Katowicach, gdzie zaplanowano remont peronów oraz historycznej wieży wodnej. Prace obejmą także przebudowę wiaduktów kolejowych nad kluczowymi ulicami miasta oraz przejście podziemne między ulicami Wojewódzką a Mariacką.

Potencjalne korzyści

Inwestycja ta ma na celu nie tylko poprawę infrastruktury kolejowej, ale również znaczące zwiększenie dostępności komunikacyjnej i komfortu podróżowania. Dzięki oddzieleniu kolei aglomeracyjnej od dalekobieżnej, mieszkańcy metropolii oraz jej goście będą mogli korzystać z bardziej efektywnych i częstszych połączeń. Dodatkowo, nowe przystanki i stacje znacznie ułatwią dostęp do edukacji i kultury, co może przyczynić się do rozwoju społeczno-gospodarczego regionu.

Wyzwania i perspektywy

Realizacja tak ambitnego projektu niesie za sobą liczne wyzwania logistyczne i techniczne, szczególnie związane z pracami na żywym organizmie miejskim. Harmonogram prac jest jeszcze opracowywany, z pierwszymi działaniami zaplanowanymi na nadchodzące lato. Mieszkańcy Katowic oraz codzienni użytkownicy kolei powinni przygotować się na czasowe utrudnienia, które jednak przyniosą długoterminowe korzyści dla całego regionu.

W ramach projektu przewidziano również prace nad niwelowaniem szkód górniczych, co wskazuje na kompleksowe podejście do problemów infrastrukturalnych regionu. Inwestycja ta stanowi więc istotny krok w kierunku zwiększenia atrakcyjności Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii jako centrum biznesowego, kulturalnego i akademickiego.

Źródło: materiały prasowe/katowice.eu

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...