wtorek, 18 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Montaż nowego mostu na Wiśle w Sandomierzu nabiera tempa

Data:

- REKLAMA -

W Sandomierzu trwa jedna z kluczowych faz budowy nowego mostu na Wiśle. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) poinformowała, że rozpoczął się montaż imponującej, 100-metrowej konstrukcji stalowej, ważącej 300 ton. To jeden z najbardziej wymagających etapów tej inwestycji, który poprzedziły dwumiesięczne intensywne przygotowania.

Na lewym brzegu rzeki przygotowano i zmontowano 14 stalowych segmentów, które tymczasowo umieszczono na specjalnych podporach. Te elementy zostaną następnie przesunięte w stronę stałej podpory w rzece. Kluczowe dla tego procesu są specjalnie zamontowane szyny przesuwne oraz ślizgi na podporach, które umożliwiają stopniowe i precyzyjne nasuwanie konstrukcji na żądane miejsce. Montaż jest realizowany przy użyciu sześciu lin stalowych i czterech siłowników hydraulicznych, z prędkością około 3 metrów na godzinę.

Oczekuje się, że stalowa konstrukcja osiągnie swoją docelową lokalizację już w przyszłym tygodniu. Montaż całej konstrukcji mostowej ma trwać do lipca, a następne etapy prac obejmą wykonanie płyty mostowej, nawierzchni, oświetlenia, instalacji i urządzeń niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Całość inwestycji ma zostać zakończona do końca bieżącego roku, a w przyszłym roku most zostanie oficjalnie włączony do układu komunikacyjnego miasta i będzie częścią drogi krajowej nr 77, łączącej region Świętokrzyski z Podkarpaciem.

Prace wykonuje firma Intop z Tarnobrzega, a całość inwestycji, szacowana na około 70 milionów złotych, finansowana jest z budżetu państwa. Nowy most na Wiśle w Sandomierzu nie tylko znacząco poprawi komunikację w regionie, ale również stanie się ważnym elementem infrastruktury wspierającym lokalny rozwój i bezpieczeństwo.

Źródło: GDDKiA

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...