piątek, 14 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Poznań inwestuje w przyszłość piekarnictwa: powstaje Branżowe Centrum Umiejętności

Data:

- REKLAMA -

W Poznaniu, na terenie Winograd, rusza ambitny projekt mający na celu wzmocnienie sektora piekarniczego w regionie. Przy Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego powstaje nowoczesne Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie piekarstwa. Inwestycja ta jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów w branży, a także na potrzebę promowania zdrowej żywności.

Podstawy nowej inwestycji

Prace budowlane nad rozszerzeniem szkoły rozpoczęły się w lutym bieżącego roku, a ich progres jest już widoczny na placu budowy. Fundamenty pod nową część budynku są już gotowe, a prace nad wznoszeniem ścian parteru oraz montażem prefabrykowanych stropów trwają. Równolegle prowadzone są prace instalacyjne, w tym rozprowadzenie zewnętrznej sieci wodno-kanalizacyjnej, jak informuje Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Projekt z myślą o ekologii i dostępności

Nowe centrum zostanie zaprojektowane z myślą o ekologii, co ma się odzwierciedlać w niemal zerowym zużyciu energii. Planowane rozwiązania to m.in. instalacja fotowoltaiczna, pompa ciepła oraz wysoki standard izolacji cieplnej ścian i okien. Projekt uwzględnia również dostępność dla osób z niepełnosprawnościami, co jest kluczowe dla nowoczesnych placówek edukacyjnych.

Struktura i funkcjonalność budynku

Nowy budynek przy ul. Warzywnej zostanie zintegrowany z głównym gmachem szkolnym. Skonstruowany zostanie z trzech brył o różnych wysokościach. Najniższa część będzie domem dla pracowni piekarniczej i magazynu, środkowa, dwukondygnacyjna, pomieści biura administracyjne oraz sale szkoleniowe, a najwyższa, trzykondygnacyjna, będzie funkcjonować jako łącznik z istniejącymi kondygnacjami szkoły. Całkowita powierzchnia nowego obiektu wyniesie około 750 metrów kwadratowych.

Znaczenie dla lokalnej społeczności i branży

Branżowe Centrum Umiejętności nie tylko znacząco podniesie poziom kształcenia w dziedzinie piekarstwa, ale także stanie się miejscem, gdzie uczniowie, nauczyciele oraz osoby dorosłe będą mogli rozwijać swoje umiejętności pod okiem doświadczonych rzemieślników i wykwalifikowanych nauczycieli. Centrum ma za zadanie odpowiadać na lokalne i regionalne zapotrzebowanie na specjalistyczne umiejętności w produkcji i sprzedaży pieczywa.

Przyszłość branży piekarniczej w Poznaniu

Projekt ten pokazuje, jak ważna jest inwestycja w branżowe edukacje, które mogą bezpośrednio wpłynąć na jakość życia mieszkańców oraz na gospodarkę lokalną. W momencie, gdy coraz więcej osób zwraca uwagę na jakość spożywanej żywności, Poznań stawia na rozwój zawodów, które będą wspierać trend zdrowego odżywiania. Branżowe Centrum Umiejętności to krok ku przyszłości, w której lokalne piekarnie będą mogły sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających konsumentów.

Źródło: poznan.pl

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...