wtorek, 18 czerwca, 2024
- REKLAMA -

„100 lat polskiego żeglarstwa” – wyjątkowa wystawa w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

Data:

- REKLAMA -

W Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku dostępna jest ekscytująca wystawa czasowa zatytułowana „100 lat polskiego żeglarstwa”. To niezwykła okazja, aby zgłębić zarówno znane sukcesy, jak i mniej popularne aspekty historii polskiego żeglarstwa.

Niezwykłe eksponaty i historie

Na wystawie prezentowane są unikatowe przedmioty, które ożywiają historię polskiego żeglarstwa – od modeli jachtów po elementy wyposażenia żeglarskiego, takie jak płetwy stateczników czy komplety żeglarskie. Wśród eksponatów znajdują się także fragmenty sprzętu elektronicznego, które stanowiły wyposażenie znanych polskich jachtów.

Podejście narracyjne do historii żeglarstwa

Kurator wystawy, Radosław Paternoga, zwraca uwagę na to, że ekspozycja stara się pokazać historię polskiego żeglarstwa nie tylko przez pryzmat pamiątek, ale przede wszystkim przez rzeczywiste przedmioty używane przez żeglarzy w trakcie ich morskich wypraw. Dzięki temu odwiedzający mogą lepiej poczuć ducha minionych rejsów i osiągnięć.

Edukacyjny aspekt wystawy

Wystawa nie tylko prezentuje historię, ale również edukuje o znaczeniu żeglarstwa sportowego, wychowania morskiego oraz dziedzictwa żeglarskiego w Polsce. Można tu zobaczyć trofea, medale, jak i również przedwojenne eksponaty, które opowiadają o rozwoju żeglarstwa w Polsce.

Współpraca z Polskim Związkiem Żeglarskim

Ekspozycja została stworzona we współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim, który w tym roku obchodzi swoje stulecie. Jest to wyjątkowe wydarzenie, które świętuje rozwój żeglarstwa w Polsce i jego wpływ na międzynarodową arenę.

Dostępność i dodatkowe informacje

Wystawa „100 lat polskiego żeglarstwa” jest dostępna w Spichlerzach na Ołowiance i stanowi pierwszą tak obszerną prezentację tej tematyki w polskim muzealnictwie. Została również przygotowana edycja anglojęzyczna w Muzeum Polskim w Ameryce w Chicago, która podkreśla osiągnięcia polonijnych środowisk żeglarskich.

Zapraszamy do odwiedzenia tej fascynującej wystawy i zgłębienia bogatej historii polskiego żeglarstwa. To świetna okazja, aby zrozumieć, jak żeglarstwo wpłynęło na kształtowanie tożsamości narodowej i jak odważne podróże po morzach i oceanach wpisały Polskę na mapę światowego żeglarstwa.

Źródło: materiały prasowe

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...