wtorek, 3 grudnia, 2024
- REKLAMA -

Warto zobaczyć malownicze, alpejskie łąki w Karkonoszach, które przyciągają poszukiwaczy sielskich i unikatowych krajobrazów!

Data:

- REKLAMA -

Na obrzeżach Karkonoszy i Izerskich krajobrazy rozkwitają malownicze sceny, które przypominają o uroczych alpejskich wioskach i halach u podnóży Tatr. Soczysta zieleń łąk, pokrytych kolorowymi kwiatami, otacza majestatyczne góry, co sprawia, że wyglądają jak z reklamy czekolady Milka – kusząco i kusząco blisko.

Odkrywanie uroku podnóży Karkonoszy

Nie trzeba wybierać się aż do Alp lub Bukowiny Tatrzańskiej, by doświadczyć magicznego klimatu wiejskich łąk, gdzie pastwą się owce i urocze, kudłate krowy. Wystarczy odwiedzić Karkonosze i Izery, zarówno od strony polskiej, dolnośląskiej, jak i czeskiej. Zwierzęta tu prowadzą sielskie życie, a widoki zapierają dech w piersiach.

Soczyste łąki i majestatyczne góry

Wiosenne łąki w Karkonoszach i Izerskich są najpiękniejsze właśnie teraz, kiedy wszystko kwitnie, a trawa jest soczyście zielona. To prawdziwy raj dla oczu i duszy. Piękno tych krajobrazów może uchwycić każdy, kto tylko wybierze się do tego urokliwego i unikatowego miejsca, aparatem fotograficznym i podzielić się z innymi na mediach społecznościowych.

Idylliczne wypasy w górach

W Karkonoszach pasą się owce, a w Izerskich spotkać można kudłate krowy, które dodają jeszcze większego uroku temu już magicznemu miejscu. Owce i krowy prezentują naturalną piękność górskich łąk i hal.

Karkonosze i Izery to nie tylko góry, ale również kraina zielonych łąk, gdzie natura i człowiek żyją w symbiozie. Te miejsca zachwycają swoją prostotą i urodą, przypominając o tym, że czasami najpiękniejsze rzeczy są blisko, w naszym zasięgu ręki.

Piętro alpejskie (1450 – 1602 m n.p.m.) wykształciło się w Karkonoszach jedynie fragmentarycznie, a przyczyną tego jest niewielka wysokość bezwzględna tych gór. Roślinność halną – niskie naskalne murawy – spotkamy na Śnieżce, na grani Czarnego Grzbietu, w najwyższych partiach Wielkiego Szyszaka oraz w Śnieżnych Kotłach. Charakterystycznymi roślinami tego piętra są: mietlica skalna, kostrzewa niska i sit skucina, który późnym latem nadaje rudy kolor halnym murawom. Wymienionym wyżej gatunkom towarzyszą liczne porosty, m. in. z rodzajów płucnica i chrobotek, a na skałach zauważyć można skorupiastą plechę wzorca geograficznego. Interesujące są również zbiorowiska piargów granitowych z rzadką, chronioną paprocią – zmienką górską (w Polsce można ją zaobserwować jedynie w Karkonoszach i Górach Izerskich) oraz wysokogórskie wyleżyska z wierzbą zielną i szarotą drobną.

– czytamy na portalu https://kpnmab.pl/

Źródło: https://www.msn.com/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Gdańsk – drugie najlepsze miasto do życia w Polsce

Najnowszy ranking Business Insider potwierdził to, co wielu mieszkańców...

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...