poniedziałek, 24 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Warto zobaczyć malownicze, alpejskie łąki w Karkonoszach, które przyciągają poszukiwaczy sielskich i unikatowych krajobrazów!

Data:

- REKLAMA -

Na obrzeżach Karkonoszy i Izerskich krajobrazy rozkwitają malownicze sceny, które przypominają o uroczych alpejskich wioskach i halach u podnóży Tatr. Soczysta zieleń łąk, pokrytych kolorowymi kwiatami, otacza majestatyczne góry, co sprawia, że wyglądają jak z reklamy czekolady Milka – kusząco i kusząco blisko.

Odkrywanie uroku podnóży Karkonoszy

Nie trzeba wybierać się aż do Alp lub Bukowiny Tatrzańskiej, by doświadczyć magicznego klimatu wiejskich łąk, gdzie pastwą się owce i urocze, kudłate krowy. Wystarczy odwiedzić Karkonosze i Izery, zarówno od strony polskiej, dolnośląskiej, jak i czeskiej. Zwierzęta tu prowadzą sielskie życie, a widoki zapierają dech w piersiach.

Soczyste łąki i majestatyczne góry

Wiosenne łąki w Karkonoszach i Izerskich są najpiękniejsze właśnie teraz, kiedy wszystko kwitnie, a trawa jest soczyście zielona. To prawdziwy raj dla oczu i duszy. Piękno tych krajobrazów może uchwycić każdy, kto tylko wybierze się do tego urokliwego i unikatowego miejsca, aparatem fotograficznym i podzielić się z innymi na mediach społecznościowych.

Idylliczne wypasy w górach

W Karkonoszach pasą się owce, a w Izerskich spotkać można kudłate krowy, które dodają jeszcze większego uroku temu już magicznemu miejscu. Owce i krowy prezentują naturalną piękność górskich łąk i hal.

Karkonosze i Izery to nie tylko góry, ale również kraina zielonych łąk, gdzie natura i człowiek żyją w symbiozie. Te miejsca zachwycają swoją prostotą i urodą, przypominając o tym, że czasami najpiękniejsze rzeczy są blisko, w naszym zasięgu ręki.

Piętro alpejskie (1450 – 1602 m n.p.m.) wykształciło się w Karkonoszach jedynie fragmentarycznie, a przyczyną tego jest niewielka wysokość bezwzględna tych gór. Roślinność halną – niskie naskalne murawy – spotkamy na Śnieżce, na grani Czarnego Grzbietu, w najwyższych partiach Wielkiego Szyszaka oraz w Śnieżnych Kotłach. Charakterystycznymi roślinami tego piętra są: mietlica skalna, kostrzewa niska i sit skucina, który późnym latem nadaje rudy kolor halnym murawom. Wymienionym wyżej gatunkom towarzyszą liczne porosty, m. in. z rodzajów płucnica i chrobotek, a na skałach zauważyć można skorupiastą plechę wzorca geograficznego. Interesujące są również zbiorowiska piargów granitowych z rzadką, chronioną paprocią – zmienką górską (w Polsce można ją zaobserwować jedynie w Karkonoszach i Górach Izerskich) oraz wysokogórskie wyleżyska z wierzbą zielną i szarotą drobną.

– czytamy na portalu https://kpnmab.pl/

Źródło: https://www.msn.com/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...