wtorek, 18 czerwca, 2024
- REKLAMA -

W Gdańsku, stworzono dla mieszkańców aplikację na telefon, gdzie mogą dowiadywać się, jak żyć bardziej ekologicznie

Data:

- REKLAMA -

W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych, coraz więcej osób zaczyna zwracać uwagę na to, co i jak wyrzucają. W Gdańsku, innowacyjna aplikacja „Czyste Miasto Gdańsk” staje się kluczowym narzędziem dla tych, którzy pragną przyczynić się do zmniejszenia ilości marnowanych zasobów i żywności.

Aplikacja ta to nie tylko praktyczne źródło informacji na temat segregacji odpadów czy terminów odbioru śmieci. To także kopalnia pomysłów na zmniejszenie ilości wyrzucanych przedmiotów oraz promowanie idei współdzielenia i dawania drugiego życia rzeczom.

Jednym z kluczowych elementów aplikacji jest sekcja dotycząca inicjatyw społecznych. To tutaj mieszkańcy Gdańska mogą znaleźć wiele lokalnych projektów, które zachęcają do dzielenia się niepotrzebnymi rzeczami, a także do oddawania ich w dobre ręce za darmo. Wśród tych inicjatyw znajdują się pchle targi, wymiany sąsiedzkie, giveboxy czy jadłodzielnie, które nie tylko promują ekologiczne zachowania, ale także budują społeczność lokalną.

– Priorytetem jest nie tylko edukacja oraz przekonywanie do bardziej odpowiedzialnych i świadomych postaw, ale także wdrażanie narzędzi pomagających mieszkańcom w takich proekologicznych działaniach

– podkreśla Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta Gdańska ds. usług komunalnych.

Jedną z ciekawych funkcji aplikacji jest mapa miejsc z inicjatywami społecznymi, która podpowiada, gdzie można znaleźć lodówki społeczne, półki na niepotrzebne książki czy sklepy charytatywne. To prawdziwa skarbnica informacji dla tych, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w lokalnych działaniach proekologicznych.

Aplikacja Czyste Miasto Gdańsk nie tylko informuje, ale także mobilizuje do działania. Dzięki zakładce ogłoszeń „oddaj / wymień”, użytkownicy mogą łatwo znaleźć osoby chętne do przyjęcia ich niepotrzebnych przedmiotów lub znaleźć interesujące ich rzeczy do wymiany.

– Z aplikacją Czyste Miasto Gdańsk to naprawdę proste (…) To kompendium wiedzy dotyczącej racjonalnego i wielokrotnego wykorzystywania cennych surowców zamiast bezpowrotnego marnowania. To rozwiązanie bardzo praktyczne, całkowicie bezpłatne i dostępne na obu najpopularniejszych platformach mobilnych

– podkreśla Olga Goitowska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej UMG.

W czasach, gdy troska o środowisko staje się coraz bardziej palącym problemem, aplikacja Czyste Miasto Gdańsk to krok w dobrą stronę. To narzędzie, które nie tylko ułatwia codzienne życie, ale także przyczynia się do budowy bardziej zrównoważonej i ekologicznej społeczności. Nie marnuj, podaj dalej – to hasło, które zyskuje na znaczeniu w obliczu wyzwań, jakie stoją przed naszą planetą.

Źródło: https://www.gdansk.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...