wtorek, 3 grudnia, 2024
- REKLAMA -

25. Targ Solny w Kołobrzegu: odkrywanie dziejów i chrześcijańskiej tradycji

Data:

- REKLAMA -

Targ Solny w Kołobrzegu to nie tylko zwykłe wydarzenie kulturalne, to prawdziwa podróż w czasie, odkrywanie tajemnic minionych wieków poprzez bogactwo atrakcji i pokazów dawnych rzemiosł. Już po raz dwudziesty piąty, miasto wita entuzjastów, gotowych zagłębić się w historię i tradycje, a w tym roku zapowiada się wyjątkowo, bowiem z okazji jubileuszowej edycji zawita do nas postać świętego Ottona z Bambergu.

Historia tego wyjątkowego spotkania sięga czasów nadania praw miejskich Kołobrzegowi w 1255 roku. Od tamtej pory Targ Solny stał się nieodłącznym elementem kalendarza wydarzeń miasta, gromadząc setki osób chcących przenieść się w czasy minionych wieków i zobaczyć, jak wyglądały poszczególne zawody oraz rzemiosła. Rzeźbienie w drewnie, wybijanie monet czy warzenie solanki to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na odwiedzających.

Jednak tegoroczna edycja Targu Solnego będzie szczególna. Oprócz tradycyjnych pokazów rzemiosł i widowiskowych walk wojów, na gości czeka inscenizacja przybycia do Kołobrzegu samego biskupa Ottona z Bambergu. To niezwykłe wydarzenie wplata się w obchody rocznicy chrystianizacji Pomorza, upamiętniając moment, gdy to właśnie św. Otton ochrzcił te pogańskie ziemie.

Piotr Leszman, jeden z rekonstruktorów i współorganizatorów imprezy, podkreśla, że tegoroczna edycja Targu Solnego będzie nie tylko doskonałą okazją do zgłębiania historii, ale także świetną zabawą dla wszystkich uczestników. Warsztaty rzemieślnicze, rekonstrukcje historyczne oraz inscenizacja misji chrystianizacyjnej św. Ottona to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na odwiedzających.

Inscenizacja przybycia biskupa Ottona z Bambergu do Kołobrzegu, przygotowana przez Igora Górewicza i Drużynę Grodu Trzygłowa, będzie nie tylko widowiskiem dla oczu, ale także głębszym przypomnieniem o kluczowej roli, jaką odegrał w historii Pomorza. Jego działania przyczyniły się nie tylko do duchowej, ale także politycznej integracji tych ziem z Państwem Polskim.

Jak zaznacza Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Obrony Wybrzeża w Kołobrzegu, postać św. Ottona jest symbolem integracji i wymiany kulturowej, co doskonale wpisuje się w dążenia miasta. Kołobrzeg, będąc centrum kulturalnym, stawia na łączenie tradycji z nowoczesnością, przyczyniając się do wzajemnego zrozumienia i współpracy między kulturami Europy.

Tegoroczna edycja Targu Solnego w Kołobrzegu zapowiada się więc niezwykle interesująco. To nie tylko okazja do zabawy i wspaniałej rozrywki, ale także możliwość zgłębienia historii i tradycji, które kształtowały to malownicze miasto na przestrzeni wieków. Zapraszamy więc wszystkich entuzjastów historii i kultury do wspólnego odkrywania niezwykłych opowieści, które kryją się za murami Kołobrzegu.

Źródło: materiały prasowe

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Gdańsk – drugie najlepsze miasto do życia w Polsce

Najnowszy ranking Business Insider potwierdził to, co wielu mieszkańców...

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...