wtorek, 18 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Kongres Regeneracja Miast: kultura jako kluczowy element odrodzenia

Data:

- REKLAMA -

W Łodzi, sercu polskiego przemysłu tekstylnego, odbywa się czwarty już Kongres Regeneracji Miast. Tym razem głównym tematem dyskusji jest rola kultury w procesie odrodzenia miast. Wystąpienie prezydent Łodzi, Hanny Zdanowskiej, podkreśla kluczową rolę kultury w rewitalizacji miast, której integralną częścią staje się DNA miejsca. To w kontekście kultury, jako narzędzia i inspiracji, miasto znajduje szansę na dalszy rozwój.

Jednym z ciekawszych głosów na kongresie był Mariusza Wilczyński, znany twórca filmów animowanych. Jego opowieść o przemianie Łodzi odzwierciedla zarówno indywidualne doświadczenie, jak i szerszy kontekst zmian, jakie zachodzą w mieście. Wilczyński wspominał czasy, kiedy Łódź borykała się z bezrobociem i pesymizmem, z którymi odchodził z miasta w poszukiwaniu nowych możliwości. Jego film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” stał się zarówno manifestem tęsknoty za Łodzią, jak i wyrazem frustracji z sytuacji społeczno-ekonomicznej.

Jednakże, wraz z przemianami miasta, także i Wilczyński dostrzegł zmiany. Decyzja o powrocie do Łodzi była wynikiem obserwacji, jak miasto się zmienia i rozwija. To, co kiedyś było synonimem beznadziei, teraz staje się miejscem pełnym potencjału i szans rozwoju. Wymiana kulturowa, aktywność społeczna i inwestycje w dziedzinie kultury stają się motorem napędowym przemian.

Kongres nie ogranicza się jednak tylko do perspektywy lokalnej. Gości również przedstawicieli z Ukrainy, którzy biorą udział w projekcie ECIU4Ukraine vol 2. Projekt ten ma na celu wspieranie ukraińskich uniwersytetów poprzez integrację międzynarodową i zbliżenie ich do inicjatyw europejskich. Ich obecność na kongresie jest dowodem na to, że problemy i wyzwania związane z regeneracją miast są nie tylko lokalne, ale także globalne.

Tematy poruszane na kongresie są zróżnicowane i obejmują zagadnienia od biznesowego aspektu inwestowania w kulturę po rozwój bibliotek miejskich oraz pytania o tożsamość miasta. Wspólna dyskusja, wymiana doświadczeń i poszukiwanie nowych rozwiązań są kluczowymi elementami tego wydarzenia.

Kongres Regeneracja Miast w Łodzi nie tylko analizuje przeszłość i teraźniejszość, ale również kształtuje przyszłość. Poprzez debatę nad rolą kultury w procesie regeneracji, uczestnicy poszukują sposobów na tworzenie bardziej dynamicznych, zrównoważonych i kreatywnych przestrzeni miejskich, które stanowią ożywione centra życia społecznego i kulturalnego.

Źródło: Materiały prasowe

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...