wtorek, 18 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Konieczne wzmocnienie polskich służb specjalnych

Data:

- REKLAMA -

We wtorek Rada Ministrów skupiła się głównie na kwestii bezpieczeństwa wewnętrznego Polski. Nie ma wątpliwości, że wzmocnienie polskich służb specjalnych jest niezbędne do skutecznej obrony kraju. Premier ogłosił, że na ten cel zostanie przeznaczone 100 milionów złotych. Ponadto, Rada Ministrów zatwierdziła projekt nowelizacji ustawy o prawach autorskich, który uwzględnia tantiemy, oraz zaproponowała podwyższenie kryteriów dochodowych w zakresie pomocy społecznej.

Podczas posiedzenia rządu, Minister Spraw Wewnętrznych oraz Koordynator ds. Służb Specjalnych, Tomasz Siemoniak, przedstawił w trybie poufnym informacje dotyczące narastającego zagrożenia w Europie i Polsce ze strony agresywnych działań rosyjskich i białoruskich służb specjalnych.

Premier przypomniał, że aktywność obcych służb jest też tematem rozmów z liderami państw i instytucji europejskich – w tym także w ramach Rady Europejskiej. Meldunki z wielu stolic europejskich były jednoznaczne.

Trzeba zwiększyć inwestycje w zaporę na wschodniej granicy, aby skutecznie chronić nasze terytorium. Codziennie stawiamy czoła próbom nielegalnego przekroczenia granicy przez uchodźców z Białorusi. W większości przypadków są to zorganizowane grupy młodych, agresywnych mężczyzn. Premier podkreślił, że służba na granicy polsko-białoruskiej jest obecnie najtrudniejszym zadaniem dla Straży Granicznej i wojska. Oprócz sprzętu, niezbędne jest również zrozumienie i wsparcie opinii publicznej. Straż Graniczna i żołnierze są narażeni na wzmożoną agresję ze strony nielegalnych migrantów. Premier zwrócił się również do służb cywilnych, takich jak pracownicy ochrony, podkreślając, że wszyscy jesteśmy teraz na „froncie ochrony ojczyzny i naszego bezpieczeństwa wewnętrznego”.

W ostatnich dniach w kraju odnotowano wzmożoną liczbę pożarów, w tym pożar składowiska odpadów w Siemianowicach Śląskich, hali targowej w Warszawie przy ul. Marywilskiej 44, autobusów w Bytomiu oraz szkoły w Grodzisku Mazowieckim. Premier przypomniał, że niedawno udaremniono próby sabotażu i podpaleń. Przykładem jest akcja ABW we Wrocławiu z końca stycznia, kiedy funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę działającego w zorganizowanej grupie przestępczej na zlecenie rosyjskich służb wywiadowczych, który przygotowywał się do podpaleń w mieście.

Podczas posiedzenia rządu członkowie zaakceptowali również propozycję zmiany kryteriów dochodowych uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej od 1 stycznia 2025 r. Rząd proponuje, aby dla osób samotnych kwota ta wynosiła 1010 zł, a dla osoby w rodzinie – 823 zł.

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...