piątek, 14 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Copernicus Festival 2024: maszyny, które kształtują naszą przyszłość

Data:

- REKLAMA -

W sercu Krakowa, w przestronnych halach Muzeum Inżynierii i Techniki, odbędzie się wyjątkowe wydarzenie łączące świat nauki z dziedziną kultury. Copernicus Festival, od lat wpisujący się w krajobraz intelektualny Polski, w 2024 roku zaprasza na intelektualną podróż, której przewodnim motywem będzie rola maszyn w życiu człowieka.

Copernicus Festival, który odbędzie się w dniach 21-26 maja, to wyjątkowe wydarzenie, gdzie nauka spotyka się z kulturą, tworząc przestrzeń dla dialogu, wymiany myśli i inspiracji. Edycja 2024 skupi się na związkach człowieka z maszynami, badając zarówno konkretne aspekty technologicznego postępu, jak i metaforyczne znaczenie maszyn w naszym rozumieniu świata.

Przekraczanie granic natury i technologii

W dzisiejszym świecie, otoczeni wszechobecną technologią, trudno jest mówić o jasno wytyczonych granicach między tym, co naturalne, a tym, co sztuczne. Czy nasze ciała i umysły można postrzegać jako biologiczne maszyny? Copernicus Festival 2024 stanie się platformą dla wybitnych myślicieli, naukowców i artystów, którzy poprzez wykłady, panele dyskusyjne oraz warsztaty przybliżą uczestnikom najnowsze osiągnięcia technologiczne i ich implikacje dla przyszłości ludzkości.

Czy algorytmy zadecydują o naszej przyszłości?

Zaproszeni eksperci, wśród których znajdą się m.in. renomowany zoolog Lars Chittka, antropolog Thomas Plummer, specjalistka od leczenia depresji i choroby dwubiegunowej Dominika Dudek oraz pionier w dziedzinie badań nad interfejsami mózg-komputer Piotr Durka, zaoferują fascynujący wgląd w swoje dziedziny. Podniosą pytania o granice ludzkiego ciała, umysłu i potencjału, a także o przyszłość, którą kształtują algorytmy.

Śniadanie Mistrzów i Mądra Książka Roku

Podczas „Śniadania Mistrzów” uczestnicy spotkają się z wybitnymi osobowościami, takimi jak informatyk Jacek Kitowski, biolog molekularna Agnieszka Chacińska czy architekt Robert Konieczny. Będą mieli okazję poznać ich pasje, twórczość i spojrzenie na przyszłość nauki oraz sztuki. Wśród wielu atrakcji festiwalowych znajdzie się również gala Konkursu Mądra Książka Roku, prezentująca najciekawsze pozycje literatury popularnonaukowej. To doskonała okazja, aby zgłębić wiedzę na temat najnowszych trendów w nauce, technologii i humanistyce.

Otwarte wydarzenia dla wszystkich

Copernicus Festival jest wydarzeniem otwartym dla wszystkich zainteresowanych przyszłością nauki i kultury. Stanowi platformę edukacyjną oraz przestrzeń do twórczej dyskusji i wymiany pomysłów. Wszystkie wydarzenia są dostępne bezpłatnie, co otwiera drogę do wiedzy i inspiracji dla każdego.

Copernicus Festival 2024 przybliża nas do zrozumienia, jak głęboko maszyny są zakorzenione w naszym codziennym życiu i myśleniu. Zapraszając do refleksji nad wpływem technologii na człowieka i społeczeństwo, festiwal oferuje niepowtarzalną okazję do uczestnictwa w intelektualnej podróży, której efekty mogą okazać się nieocenione dla naszej przyszłości.

Copernicus Festival odbędzie się między 21 a 26 maja 2024 roku w Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest otwarty i bezpłatny.

Źródło: materiały prasowe

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...