wtorek, 18 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Ogromne złoża srebra w Polsce! Jak wpłynie to na rynek metali?

Data:

- REKLAMA -

W ostatnich dniach polskie media obiegła wiadomość o odkryciu ogromnych złóż srebra w Polsce. Złoża te mogą uczynić Polskę jednym z największych graczy na globalnym rynku tego metalu. Przyjrzyjmy się bliżej, jak te doniesienia mogą wpłynąć na rynek srebra i jakie mogą mieć konsekwencje dla inwestorów i gospodarki.

Polska światowym liderem

Według najnowszych danych United States Geological Survey, rezerwy srebra w Polsce sięgają 170 tys. ton, co przy obecnych cenach przekłada się na wartość ponad 500 miliardów złotych. Jest to znaczący wzrost w porównaniu z wcześniejszymi danymi, które wskazywały na 65 tys. ton. Wzrost o 105 tys. ton oznacza skok o ponad 160%! W tym samym czasie globalne zasoby srebra wzrosły z 550 tys. ton do 720 tys. ton, co pokazuje, że Polska odpowiada za większość tego wzrostu.

Globalna produkcja i deficyt srebra

Obecnie na świecie wydobywa się rocznie ponad 31 tys. ton srebra, z czego duża część pochodzi z wydobycia miedzi, jak ma to miejsce w Polsce, w ramach działalności KGHM. Jednak rynek srebra od niedawna zmaga się z deficytem, gdyż zapotrzebowanie przewyższa podaż. Wzrost popytu wynika głównie z transformacji energetycznej, rozwoju samochodów elektrycznych oraz nowoczesnych urządzeń medycznych, które wymagają tego metalu.

Wpływ nowych złóż na rynek srebra

Odkrycie nowych złóż nie oznacza, że wydobycie rozpocznie się natychmiast. W Polsce spora część nowych rezerw znajduje się na terenie województwa lubuskiego, z dala od obecnie działających kopalń KGHM na Dolnym Śląsku. Otwarcie nowych kopalń zajmuje zwykle 5-7 lat, a w Polsce może to potrwać nawet dłużej. Ponadto, złoża w Lubuskiem są położone na większej głębokości niż te na Dolnym Śląsku, co zwiększa koszty wydobycia.

Dodatkowym utrudnieniem jest podatek od wydobycia miedzi i srebra, który obciąża rentowność ewentualnych nowych kopalń.

Perspektywy dla rynku srebra

Nowe złoża w Polsce nie zmienią gwałtownie sytuacji na rynku srebra. W najbliższych latach nadal będziemy mieli do czynienia z deficytem, co powinno wspierać ceny metalu. Jednak największe banki mogą próbować zaniżać notowania poprzez papierowe certyfikaty na srebro.

Obok srebra, również miedź ma znaczący potencjał wzrostu. Przewidywania wskazują, że już w tym roku globalny popyt na miedź może przekroczyć podaż, co może prowadzić do wzrostu cen obu metali.

Inwestowanie w srebro i miedź

Inwestorom zainteresowanym rynkiem srebra i miedzi sugerujemy rozważenie zakupu fizycznego srebra lub inwestycji w ETF-y takie jak PSLV dla srebra czy COPX dla miedzi. Akcje KGHM, mimo swojej wartości, mogą być mniej atrakcyjne ze względu na polityczne ingerencje i dodatkowe obciążenia podatkowe.

Podsumowanie

Nowe złoża srebra w Polsce nie zaleją nagle rynku, a ich wpływ będzie ograniczony w krótkim terminie. Deficyt srebra i rosnące zapotrzebowanie w różnych branżach będą wspierać ceny metalu. Inwestorzy powinni śledzić sytuację na rynku metali szlachetnych, zwracając uwagę na globalne i lokalne czynniki ekonomiczne. W perspektywie długoterminowej, zarówno srebro, jak i miedź mają duży potencjał wzrostu, co może przynieść korzyści inwestorom przygotowanym na wyzwania związane z wydobyciem i regulacjami.

Źródło: materiały prasowe

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...