piątek, 14 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Tłumy nad Wartą w Poznaniu: nowe leżaki, atrakcje i rewaloryzacja brzegów

Data:

- REKLAMA -

Słoneczna pogoda przyciąga nad brzegi Warty w Poznaniu tłumy mieszkańców i turystów. Dzięki nowej infrastrukturze rekreacyjnej, wypoczynek nad rzeką stał się jeszcze bardziej atrakcyjny. Teraz każdy może zrelaksować się na nowych leżakach ustawionych w okolicach mostów Rocha i Królowej Jadwigi.

W tym tygodniu nadwarciańską infrastrukturę wzbogaciły wykonane z drewna stacjonarne leżaki, które stanowią idealne miejsce do wypoczynku i cieszenia się słońcem. Znajdują się one w najchętniej odwiedzanych rejonach po obu stronach rzeki, między rozwidleniem Warty i Cybiny a mostem Królowej Jadwigi.

Atrakcje nadwarciańskie

Tereny nad Wartą oferują nie tylko relaks na nowych leżakach, ale także mnóstwo atrakcji dla amatorów aktywnego wypoczynku. Od lat dużą popularnością cieszy się Wartostrada – trasa pieszo-rowerowa wzdłuż rzeki. Na odcinku między mostami Rocha i Królowej Jadwigi można skorzystać z siłowni zewnętrznej, a w okolicach mostu Lecha od strony ulicy Hlonda znajduje się ścianka wspinaczkowa.

Nie zabraknie także atrakcji wodnych. Tramwaj wodny kursować będzie po rzece od 18 maja, a rejsy będą odbywać się w weekendy na dwóch trasach. Od 1 czerwca w Starym Porcie zacznie funkcjonować tymczasowa przystań rzeczna, gdzie za darmo można zacumować łódź. Również od tego dnia dostępna będzie wypożyczalnia motorówek.

Rewaloryzacja brzegów Warty

W ubiegłym roku zakończyła się rewaloryzacja brzegów Warty, realizowana wspólnie przez Miasto i Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Inwestycja dotyczyła odcinka między mostami Przemysła I a rozwidleniem Warty i Cybiny, obejmując łącznie 5 km brzegów po obu stronach rzeki. Modernizacja polegała na zastąpieniu betonowych płyt przepuszczalnymi umocnieniami z koszy i materaców gabionowych wypełnionych kamieniem naturalnym i humusem, które następnie pokryto zielenią. Te zmiany chronią brzegi przed erozją oraz zwiększają potencjał retencji gruntowej. W ramach inwestycji wyremontowano również schody, tarasy oraz ścieżki.

Edukacja ekologiczna i atrakcje przyrodnicze

Dolina Warty to bogaty ekosystem, który oferuje mieszkańcom i turystom możliwość edukacji ekologicznej. Wzdłuż rzeki Cybiny i Wartostrady prowadzi ścieżka przyrodnicza, która obejmuje 12 oznakowanych punktów-przystanków, każdy z nich porusza inne zagadnienie związane z nadrzecznym ekosystemem. Jest to idealne miejsce do obserwacji zależności ekologicznych, zmian klimatycznych i efektów działalności człowieka.

W okolicach Bramy Poznania można odwiedzić Rzeczny Ogród Ekoedukacji oraz Eksperymentalny Ogród Dziedzictwa. Są to miejsca, gdzie można spędzić wolny czas w otoczeniu miejskiej przyrody oraz uczestniczyć w atrakcyjnych zajęciach z zakresu edukacji ekologicznej.

Wydarzenia i warsztaty

Jak co roku, miasto wynajmuje nadrzeczne tereny różnym najemcom, którzy organizują liczne wydarzenia muzyczne, wystawy oraz warsztaty. Te atrakcje kulturalne i edukacyjne przyciągają zarówno mieszkańców, jak i turystów, tworząc bogaty kalendarz wydarzeń nad Wartą.

Wszystkie te inicjatywy sprawiają, że brzegi Warty stają się coraz bardziej atrakcyjne dla odwiedzających, oferując zarówno relaks, jak i aktywne formy spędzania czasu w harmonii z przyrodą.

Źródło: poznan.pl

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...