Słoneczna pogoda przyciąga nad brzegi Warty w Poznaniu tłumy mieszkańców i turystów. Dzięki nowej infrastrukturze rekreacyjnej, wypoczynek nad rzeką stał się jeszcze bardziej atrakcyjny. Teraz każdy może zrelaksować się na nowych leżakach ustawionych w okolicach mostów Rocha i Królowej Jadwigi.
W tym tygodniu nadwarciańską infrastrukturę wzbogaciły wykonane z drewna stacjonarne leżaki, które stanowią idealne miejsce do wypoczynku i cieszenia się słońcem. Znajdują się one w najchętniej odwiedzanych rejonach po obu stronach rzeki, między rozwidleniem Warty i Cybiny a mostem Królowej Jadwigi.
Atrakcje nadwarciańskie
Tereny nad Wartą oferują nie tylko relaks na nowych leżakach, ale także mnóstwo atrakcji dla amatorów aktywnego wypoczynku. Od lat dużą popularnością cieszy się Wartostrada – trasa pieszo-rowerowa wzdłuż rzeki. Na odcinku między mostami Rocha i Królowej Jadwigi można skorzystać z siłowni zewnętrznej, a w okolicach mostu Lecha od strony ulicy Hlonda znajduje się ścianka wspinaczkowa.
Nie zabraknie także atrakcji wodnych. Tramwaj wodny kursować będzie po rzece od 18 maja, a rejsy będą odbywać się w weekendy na dwóch trasach. Od 1 czerwca w Starym Porcie zacznie funkcjonować tymczasowa przystań rzeczna, gdzie za darmo można zacumować łódź. Również od tego dnia dostępna będzie wypożyczalnia motorówek.
Rewaloryzacja brzegów Warty
W ubiegłym roku zakończyła się rewaloryzacja brzegów Warty, realizowana wspólnie przez Miasto i Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Inwestycja dotyczyła odcinka między mostami Przemysła I a rozwidleniem Warty i Cybiny, obejmując łącznie 5 km brzegów po obu stronach rzeki. Modernizacja polegała na zastąpieniu betonowych płyt przepuszczalnymi umocnieniami z koszy i materaców gabionowych wypełnionych kamieniem naturalnym i humusem, które następnie pokryto zielenią. Te zmiany chronią brzegi przed erozją oraz zwiększają potencjał retencji gruntowej. W ramach inwestycji wyremontowano również schody, tarasy oraz ścieżki.
Edukacja ekologiczna i atrakcje przyrodnicze
Dolina Warty to bogaty ekosystem, który oferuje mieszkańcom i turystom możliwość edukacji ekologicznej. Wzdłuż rzeki Cybiny i Wartostrady prowadzi ścieżka przyrodnicza, która obejmuje 12 oznakowanych punktów-przystanków, każdy z nich porusza inne zagadnienie związane z nadrzecznym ekosystemem. Jest to idealne miejsce do obserwacji zależności ekologicznych, zmian klimatycznych i efektów działalności człowieka.
W okolicach Bramy Poznania można odwiedzić Rzeczny Ogród Ekoedukacji oraz Eksperymentalny Ogród Dziedzictwa. Są to miejsca, gdzie można spędzić wolny czas w otoczeniu miejskiej przyrody oraz uczestniczyć w atrakcyjnych zajęciach z zakresu edukacji ekologicznej.
Wydarzenia i warsztaty
Jak co roku, miasto wynajmuje nadrzeczne tereny różnym najemcom, którzy organizują liczne wydarzenia muzyczne, wystawy oraz warsztaty. Te atrakcje kulturalne i edukacyjne przyciągają zarówno mieszkańców, jak i turystów, tworząc bogaty kalendarz wydarzeń nad Wartą.
Wszystkie te inicjatywy sprawiają, że brzegi Warty stają się coraz bardziej atrakcyjne dla odwiedzających, oferując zarówno relaks, jak i aktywne formy spędzania czasu w harmonii z przyrodą.
Źródło: poznan.pl