sobota, 14 grudnia, 2024
- REKLAMA -

Humanitarny odłów dzików w Gdyni: działania na rzecz bezpieczeństwa i zdrowia publicznego

Data:

- REKLAMA -

W Gdyni trwa humanitarny odłów dzików, który jest prowadzony zgodnie z rozporządzeniem Powiatowego Lekarza Weterynarii. Głównym celem tych działań jest redukcja populacji dzików w mieście oraz zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Powody i procedury odłowu

Zgodnie z rozporządzeniem, do końca maja planowane jest odłowienie i uśpienie 80 dzików. Proces ten ma być przeprowadzany w sposób bezpieczny dla mieszkańców. Powiatowy Lekarz Weterynarii podkreśla, że sytuacje zagrażające bezpieczeństwu publicznemu są niedopuszczalne.

Kontrowersje i reakcje władz

W sobotę, 18 maja, doszło do incydentu w Parku Centralnym. Po godzinie 18:00, dyżurny Straży Miejskiej wezwał weterynarza w celu interwencji wobec dwóch grasujących dzików. Strażnicy zabezpieczyli teren, a weterynarz uśpił jedno ze zwierząt przy użyciu broni Palmera – wiatrówki pneumatycznej strzelającej strzykawkami z preparatem uspokajającym. Chociaż użycie tej broni jest legalne i nie wymaga zezwolenia, mieszkańcy obecni w parku poczuli się zaniepokojeni całą sytuacją.

W odpowiedzi na ten incydent, Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta Gdyni wydał zalecenie, aby weterynarze powstrzymywali się od używania broni Palmera w miejscach publicznych, gdzie przebywa dużo ludzi, chyba że istnieje bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia człowieka. Prezydent Gdyni, Aleksandra Kosiorek, zdecydowanie potępiła użycie broni w obecności dzieci i innych postronnych osób, podkreślając konieczność realizacji działań w sposób uwzględniający wrażliwość mieszkańców na los zwierząt.

Bezpieczeństwo publiczne i środki zapobiegawcze

Odłów dzików w Gdyni jest nie tylko kwestią zdrowia publicznego, ale również bezpieczeństwa mieszkańców. Dziki mogą być nosicielami wirusa ASF, który jest śmiertelny dla świń i stanowi poważne zagrożenie dla hodowli trzody chlewnej. W celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się wirusa, władze lokalne wprowadziły także zakaz wstępu do lasów, który nie dotyczy jedynie służb i uprawnionych łowczych.

Podsumowanie

Humanitarny odłów dzików w Gdyni to złożona operacja mająca na celu ochronę zdrowia publicznego oraz minimalizację ryzyka związanego z wirusem ASF. Mimo incydentu w Parku Centralnym, władze miasta starają się prowadzić działania w sposób bezpieczny i uwzględniający wrażliwość mieszkańców. Wprowadzone środki ostrożności mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa publicznego i spokoju mieszkańców Gdyni.

Źródło: Gdynia.pl

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Gdańsk – drugie najlepsze miasto do życia w Polsce

Najnowszy ranking Business Insider potwierdził to, co wielu mieszkańców...

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...