środa, 30 kwietnia, 2025
- REKLAMA -

Humanitarny odłów dzików w Gdyni: działania na rzecz bezpieczeństwa i zdrowia publicznego

Data:

- REKLAMA -

W Gdyni trwa humanitarny odłów dzików, który jest prowadzony zgodnie z rozporządzeniem Powiatowego Lekarza Weterynarii. Głównym celem tych działań jest redukcja populacji dzików w mieście oraz zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Powody i procedury odłowu

Zgodnie z rozporządzeniem, do końca maja planowane jest odłowienie i uśpienie 80 dzików. Proces ten ma być przeprowadzany w sposób bezpieczny dla mieszkańców. Powiatowy Lekarz Weterynarii podkreśla, że sytuacje zagrażające bezpieczeństwu publicznemu są niedopuszczalne.

Kontrowersje i reakcje władz

W sobotę, 18 maja, doszło do incydentu w Parku Centralnym. Po godzinie 18:00, dyżurny Straży Miejskiej wezwał weterynarza w celu interwencji wobec dwóch grasujących dzików. Strażnicy zabezpieczyli teren, a weterynarz uśpił jedno ze zwierząt przy użyciu broni Palmera – wiatrówki pneumatycznej strzelającej strzykawkami z preparatem uspokajającym. Chociaż użycie tej broni jest legalne i nie wymaga zezwolenia, mieszkańcy obecni w parku poczuli się zaniepokojeni całą sytuacją.

W odpowiedzi na ten incydent, Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta Gdyni wydał zalecenie, aby weterynarze powstrzymywali się od używania broni Palmera w miejscach publicznych, gdzie przebywa dużo ludzi, chyba że istnieje bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia człowieka. Prezydent Gdyni, Aleksandra Kosiorek, zdecydowanie potępiła użycie broni w obecności dzieci i innych postronnych osób, podkreślając konieczność realizacji działań w sposób uwzględniający wrażliwość mieszkańców na los zwierząt.

Bezpieczeństwo publiczne i środki zapobiegawcze

Odłów dzików w Gdyni jest nie tylko kwestią zdrowia publicznego, ale również bezpieczeństwa mieszkańców. Dziki mogą być nosicielami wirusa ASF, który jest śmiertelny dla świń i stanowi poważne zagrożenie dla hodowli trzody chlewnej. W celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się wirusa, władze lokalne wprowadziły także zakaz wstępu do lasów, który nie dotyczy jedynie służb i uprawnionych łowczych.

Podsumowanie

Humanitarny odłów dzików w Gdyni to złożona operacja mająca na celu ochronę zdrowia publicznego oraz minimalizację ryzyka związanego z wirusem ASF. Mimo incydentu w Parku Centralnym, władze miasta starają się prowadzić działania w sposób bezpieczny i uwzględniający wrażliwość mieszkańców. Wprowadzone środki ostrożności mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa publicznego i spokoju mieszkańców Gdyni.

Źródło: Gdynia.pl

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

PSZOK-i pod lupą: samorządy apelują o ujednolicenie zasad funkcjonowania

W Polsce coraz częściej powraca temat konieczności reformy systemu...

Wakacyjna AktywAKCJA 2025: szansa na lato pełne wartościowych zajęć

Wraz ze zbliżającym się końcem roku szkolnego wiele samorządów,...

W Lublinie trwa Samorządowy Kongres Trójmorza

W Lublinie trwa Samorządowy Kongres Trójmorza. Tegoroczna edycja, podobnie...

Ponad siedmiu tysiącom aptek w Polsce grozi zamknięcie. Dlaczego tak się dzieje?

2/3 aptek w Polsce może zostać zamkniętych w wyniku...