piątek, 14 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Komary nie mają szans! Szczecin rozpoczyna akcję odkomarzania

Data:

- REKLAMA -

W Szczecinie rozpoczęła się akcja odkomarzania, wyjątkowo wczesna w tym roku, z powodu niespodziewanie szybkiego pojawienia się tych uciążliwych owadów. Wczesne działania mają na celu zminimalizowanie uciążliwości dla mieszkańców, którzy raportują niemal każde ugryzienie.

Wczesny start akcji

Już od wczesnych godzin rannych, specjalne ekipy rozpylają preparaty komarobójcze w miejskich parkach, skwerach, zieleńcach oraz na cmentarzach. Odkomarzanie obejmuje takie miejsca jak Cmentarz Centralny, kąpieliska oraz inne cmentarze komunalne. Pierwszy etap akcji jest kluczowy, ale planowane są kolejne działania w czerwcu i lipcu, które ponownie obejmą Cmentarz Centralny oraz rejony lotniska Dąbie.

Mieszkańcy jako czujnik

Jak podkreśla Paulina Łątka z Zakładu Usług Komunalnych w Szczecinie, to właśnie mieszkańcy są najlepszym wskaźnikiem obecności komarów. Ich zgłoszenia i raporty o ugryzieniach były decydującym czynnikiem w podjęciu decyzji o wcześniejszym rozpoczęciu akcji. W związku z tym, całe przedsięwzięcie zostało zaplanowane tak, aby odpowiadać na bieżące potrzeby i problemy zgłaszane przez społeczność.

Plany na lato

Cała akcja odkomarzania zostanie powtórzona w drugiej połowie lata, aby utrzymać efekty pierwszego etapu. Dokładny termin powtórzenia będzie zależny od obserwacji i raportów dotyczących występowania owadów. Ponownie, odkomarzanie obejmie te same tereny, co na początku akcji, co łącznie daje prawie 110 hektarów miejskich terenów zielonych.

Technika i bezpieczeństwo

Odkomarzanie w Szczecinie przeprowadza się od 1994 roku, przynajmniej dwa razy w ciągu roku, przy użyciu techniki zamgławiania na gorąco. Środki chemiczne stosowane podczas akcji posiadają świadectwo rejestracji wydane przez ministra zdrowia lub ministra rolnictwa, co potwierdza ich bezpieczeństwo dla ludzi. W tym roku koszty związane z odkomarzaniem wynoszą 45 tys. zł.

Dzięki tym działaniom, Szczecin stara się zapewnić mieszkańcom komfort i bezpieczeństwo, minimalizując uciążliwości związane z obecnością komarów. Akcja odkomarzania jest kluczowym elementem w utrzymaniu jakości życia w mieście, zwłaszcza w sezonie letnim, kiedy komary mogą stać się poważnym problemem.

Źródło: materiały prasowe

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...