poniedziałek, 24 czerwca, 2024
- REKLAMA -

W Muzeum Narodowym, do 11 sierpnia można oglądać wyjątkową wystawę surrealistyczną

Data:

- REKLAMA -

W Muzeum Narodowym w Warszawie można obecnie zobaczyć wystawę „Surrealizm. Inne mity”, prezentującą ponad 300 dzieł sztuki powstałych od okresu międzywojennego do czasów współczesnych. Ekspozycja, będąca polskim wkładem w światowe obchody 100-lecia surrealizmu, będzie dostępna do 11 sierpnia.

Wystawa ma na celu pokazanie surrealizmu jako globalnego i różnorodnego zjawiska, a nie tylko historycznego ruchu z określonymi ramami czasowymi. Wśród prezentowanych prac znajdują się dzieła polskich artystów, takich jak Zbigniew Dłubak, Zdzisław Beksiński, czy Erna Rosenstein, a także twórców zagranicznych, jak Max Ernst i Roberto Matta. Ekspozycja obejmuje obrazy, rysunki, fotografie, rzeźby i przedmioty surrealistyczne.

Dzieła pochodzą z kolekcji Muzeum Narodowego oraz innych polskich instytucji, takich jak Muzeum Narodowe we Wrocławiu i Muzeum Sztuki w Łodzi, a także z zagranicznych muzeów, m.in. Centre Georges Pompidou w Paryżu i Mumok w Wiedniu.

Kurator wystawy, Hanna Doroszuk, podkreśla, że surrealizm nie ma wyraźnych granic czasowych i jest obecny w naszej kulturze od zawsze, a André Breton jedynie sformalizował jego koncepcję, postulując zjednoczenie rzeczywistości i snu.

Ekspozycja jest podzielona chronologicznie i tematycznie, zaczynając od dwudziestolecia międzywojennego, przez lata powojenne, aż po współczesność. Zawiera typowe techniki surrealistyczne, takie jak dekalkomania, oraz szeroki wybór surrealistycznej fotografii.

Źródło: https://jedynka.polskieradio.pl/, https://www.gov.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...