poniedziałek, 24 czerwca, 2024
- REKLAMA -

We Wrocławiu trwają Dni Odry 2024

Data:

- REKLAMA -

Odra to nie tylko malownicza rzeka przecinająca Wrocław, ale także serce wielu miejskich inicjatyw i wydarzeń, które zacieśniają więzi mieszkańców z ich naturalnym otoczeniem. Tegoroczne, już ósme Dni Odry, odbywające się od 10 do 26 maja 2024 roku, obfitują w liczne atrakcje dla osób w każdym wieku. Festiwal ma na celu nie tylko promowanie terenów nadrzecznych jako miejsca rekreacji, ale również uwrażliwianie wrocławian na problemy środowiskowe.

Wystawy i ekspozycje

Od 10 maja na Bulwarze Xawerego Dunikowskiego i w Przystani Hala Targowa można zwiedzać plenerową wystawę „Wrocławski Węzeł Wodny”. Ekspozycja przygotowana przez Centrum Historii Zajezdnia oraz studentów Uniwersytetu Wrocławskiego, przybliża historię wrocławskich mostów, portów i stoczni, ukazując ich wpływ na rozwój gospodarczy miasta.

Kolejną interesującą wystawą jest „Wrocław miastem stu mostów” prezentowana w Centrum Handlowym Magnolia Park, gdzie od 17 do 31 maja można podziwiać prace dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury Fabryczna, przedstawiające wrocławskie zabytki i punkty widokowe.

Natomiast od 23 maja w Muzeum Poczty i Telekomunikacji dostępna będzie wystawa „(e)Misja Natura”, która za pomocą znaczków pocztowych ilustruje wpływ człowieka na środowisko.

Piknik Odrzański i inne wydarzenia

Centralnym punktem festiwalu jest Piknik Odrzański, który odbył się 18 maja na Bulwarze Xawerego Dunikowskiego. Odwiedzający mogli liczyć na rejsy po Odrze, pokazy ratownictwa wodnego, warsztaty żeglarskie i ekologiczne, gry, zabawy dla dzieci, konkursy sportowe oraz liczne stoiska informacyjne i food trucki.

W tym samym dniu w parku Słowackiego odbyły się poetyckie rozgrywki w bule, a w Muzeum Odry – Noc Muzeów z wieloma atrakcjami, w tym zwiedzaniem statków-muzeów, koncertem szantowym i rejsami motorówką.

Wycieczki i aktywności sportowe

W ramach Dni Odry organizowane są również różnorodne wycieczki. 19 maja można było wybrać się na pieszą wycieczkę „Poskromić Odrę” oraz kajakową „Odrzańskie opowieści”. Tego samego dnia odbyła się także wycieczka rowerowa „Zabytki techniki i budowle hydrotechniczne Wrocławskiego Węzła Wodnego”.

W poniedziałek, 20 maja, w Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis odbyła się debata „Zrównoważony rozwój: fantazja czy konieczność?”, a dzień później, w Klubie Sportowym AZS Wratislavia, debata „Odra jako produkt turystyczny”.

Warsztaty i inne atrakcje

Dla miłośników planszówek przygotowano wydarzenie w kawiarni Awaria Prądu, gdzie 19 maja było można zagrać w gry o tematyce wodnej. 20 maja na Akademii Sztuk Pięknych odbyły się warsztaty rzeźbiarskie dla seniorów, a 24 maja w Port Węglowy Beach Bar odbędzie się plenerowa potańcówka „Tańce nad Odrą”.

25 maja to dzień rodzinnych pikników i spacerów tematycznych, takich jak spacer „Śladami higieny dawnych wrocławian” czy premierowy spektakl „Sok z Wiadrusa” w Teatrze Dialog.

Festiwal zakończy się 26 maja warsztatami plastycznymi dla dzieci w Muzeum Etnograficznym oraz koncertem Mesajah w Port Węglowy Beach Bar.

Podsumowanie

Dni Odry 2024 to wyjątkowe wydarzenie, które łączy edukację ekologiczną z bogatym programem kulturalnym i rekreacyjnym. Wrocławianie oraz goście miasta mają niepowtarzalną okazję do odkrywania uroków Odry, uczestniczenia w ciekawych wydarzeniach i zacieśniania więzi z naturalnym środowiskiem, które jest integralną częścią ich codziennego życia.

Źródło: wroclaw.pl

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...