poniedziałek, 24 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Groźna choroba pszczół w Rzeszowie – zgnilec amerykański

Data:

- REKLAMA -

W Rzeszowie pojawiła się groźna choroba pszczół – zgnilec amerykański, atakująca larwy tych owadów. W związku z tym, w najbliższych dniach na terenie miasta zostaną ustawione tablice informujące o zagrożeniu. Urzędnicy zapewniają jednak, że choroba nie stanowi zagrożenia dla ludzi ani dla zwierząt.

Obowiązkowe środki zaradcze

Choroba zakaźna pszczół, jaką jest zgnilec amerykański, podlega obowiązkowi zwalczenia z urzędu. Oznacza to, że na terenach uznanych przez Powiatowego Lekarza Weterynarii za obszary zapowietrzone, muszą zostać podjęte odpowiednie kroki. Artur Gernand z Urzędu Miasta Rzeszowa podkreślał w rozmowie z RMF24, że tablice ostrzegawcze mają informować mieszkańców, ale choroba ta nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla ludzi i zwierząt.

Charakterystyka choroby

Zgnilec amerykański jest jedną z najgroźniejszych chorób pszczół. Wywołuje ją bakteria, która zaraża i zabija larwy oraz poczwarki pszczół, podczas gdy dorosłe osobniki są na nią odporne. Infekcja może prowadzić do poważnych strat w pasiekach, dlatego tak ważne jest szybkie i skuteczne działanie.

Obszary zapowietrzone

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Rzeszowie ogłosił, że obszarami zapowietrzonymi zgnilcem amerykańskim są miejscowości: Malawa, Krasne, Kielnarowa, Tyczyn, Chmielnik oraz liczne osiedla w Rzeszowie, takie jak Budziwój, Biała, Matysówka, Zwięczyca, Drabinianka, Zalesie, Słocina, Zawiszy Czarnego, Dąbrowskiego, Staroniwa, Piastów, Grota-Roweckiego, Nowe Miasto, Paderewskiego, Kmity, Pułaskiego, Śródmieście, Mieszka I, Wilkowyja, F. Kotuli, Krakowska – Południe, Kr. Augusta, 1000-lecia, Wł. Andersa, Pobitno, Baranówka, Staromieście oraz Załęże. Łącznie stanowi to około 80 procent powierzchni miasta. Tereny te zostaną oznakowane tablicami informacyjnymi.

Ograniczenia i działania

Na obszarach zapowietrzonych wprowadzono szereg ograniczeń. Zabronione jest przemieszczanie rodzin pszczelich, matek pszczelich, czerwia, pszczół, pni pszczelich, produktów pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do pracy w pasiece, które mogą przenosić chorobę. Ponadto, nie można organizować wystaw ani targów z udziałem pszczół.

Zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Rzeszowie, lek. wet. Marek Duch, poinformował RMF24, że w mieście stwierdzono jedno ognisko zgnilca amerykańskiego. W najbliższych tygodniach planowane są przeglądy pasiek, aby dokładnie sprawdzić stan zdrowia rodzin pszczelich i zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.

Wnioski

Zgnilec amerykański stanowi poważne zagrożenie dla populacji pszczół w Rzeszowie. Chociaż nie zagraża ludziom ani zwierzętom, konieczne są zdecydowane działania, aby powstrzymać jego rozprzestrzenianie się. Tablice informacyjne, zakazy przemieszczania pszczół oraz przeglądy pasiek to kroki, które mają na celu ochronę tych pożytecznych owadów przed groźną chorobą.

Źródło: materiały prasowe

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...