czwartek, 10 października, 2024
- REKLAMA -

Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie bez tradycyjnego koncertu Szalom na Szerokiej

Data:

- REKLAMA -

W tym roku, po raz kolejny, tradycyjny plenerowy koncert Szalom na Szerokiej, który zwykle kończy Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie, nie odbędzie się. Organizatorzy poinformowali, że w obecnej sytuacji polityczno-społecznej nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa i komfortu publiczności w przestrzeni ulicy Szerokiej.

„Zrezygnowaliśmy z koncertu na Szerokiej z powodów bezpieczeństwa,” powiedział Robert Gądek, wicedyrektor Festiwalu Kultury Żydowskiej, w rozmowie z RMF24. Przypomniał również, że koncert plenerowy nie odbył się także w latach 2020, 2021 i 2022 z powodu pandemii. „W zeszłym roku cieszyliśmy się z jego powrotu i znów musimy zrezygnować,” dodał.

Program tegorocznego festiwalu
Mimo rezygnacji z koncertu plenerowego, festiwal oferuje bogaty program z około 200 wydarzeniami. Wśród nich znajdzie się 11 głównych koncertów, które odbędą się w Muzeum Inżynierii i Techniki oraz w Starej Synagodze. Mniejsze koncerty zaplanowano w namiocie na rogu ulic św. Józefa i Wąskiej.

Motyw przewodni: Szema Izrael
Tegoroczna edycja festiwalu nawiązuje do modlitwy Szema Izrael (Słuchaj, Izraelu), która jest wyznaniem wiary oraz przynależności do narodu żydowskiego i miłości, która towarzyszy tej modlitwie. „Jak mało kiedy, teraz bardzo potrzebujemy słuchać, być słuchanymi, kochać i być kochanymi,” podkreślają organizatorzy.

Warsztaty i wydarzenia towarzyszące
W programie festiwalu pojawią się wydarzenia nawiązujące do słów modlitwy i słuchania. Po raz pierwszy odbędą się warsztaty głębokiego słuchania, a także liczne wydarzenia, w których powracać będzie motyw miłości. „Cały Festiwal Kultury Żydowskiej z miłością dedykujemy Frankowi Londonowi, który wielokrotnie gościł w Krakowie i był filarem naszego festiwalu, a teraz jest poważnie chory,” zaznaczył Robert Gądek.

Koncerty i warsztaty
Oprócz koncertów, w festiwalowym programie znajdą się spacery, spotkania autorskie, projekcje filmowe oraz warsztaty. Wśród nich warto wymienić warsztaty śpiewu jidysz z Jeffem Warschauerem, muzyki jidysz z Deborah Strauss, śpiewania nigunów z Pawłem Szamburskim, a także warsztaty pieśni K. Mołodowskiej ze Svetą Kundush i Alanem Bernem oraz warsztaty żydowskiej muzyki orientalnej z pedagogami szkoły Maqamat z izraelskiego Safedu. Tradycyjne jazz sessions odbędą się w Alchemii, a Namiot FKŻ będzie gościł polskich i izraelskich DJów.

„Podczas warsztatów głębokiego słuchania wspólnie z Rafałem Mazurem nauczycie się słuchać i słyszeć prawdziwe dźwięki Kazimierza w jego charakterystycznych lokalizacjach i o bardzo nieoczywistych porach,” zapowiadają organizatorzy.

Zakończenie festiwalu
Na zakończenie festiwalu zaplanowano światową prapremierę projektu „Tanga hebrajskie” w wykonaniu Warszawskiego Combo Tanecznego, izraelskiej wokalistki Karen Malki oraz multiinstrumentalisty Borisa Martzinovskyego, który zagra na akordeonie.

Festiwal Kultury Żydowskiej potrwa od 23 do 30 czerwca, oferując różnorodne wydarzenia, które z pewnością przyciągną miłośników kultury żydowskiej z całego świata, mimo braku tradycyjnego koncertu na ulicy Szerokiej.

Źródło: materiały prasowe/ RMF.FM

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Gdańsk – drugie najlepsze miasto do życia w Polsce

Najnowszy ranking Business Insider potwierdził to, co wielu mieszkańców...

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Po VII sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego za nami, na...

Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę

W Łodzi powstaje nowy podziemny tunel, który połączy dwie...

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...