wtorek, 18 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie bez tradycyjnego koncertu Szalom na Szerokiej

Data:

- REKLAMA -

W tym roku, po raz kolejny, tradycyjny plenerowy koncert Szalom na Szerokiej, który zwykle kończy Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie, nie odbędzie się. Organizatorzy poinformowali, że w obecnej sytuacji polityczno-społecznej nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa i komfortu publiczności w przestrzeni ulicy Szerokiej.

„Zrezygnowaliśmy z koncertu na Szerokiej z powodów bezpieczeństwa,” powiedział Robert Gądek, wicedyrektor Festiwalu Kultury Żydowskiej, w rozmowie z RMF24. Przypomniał również, że koncert plenerowy nie odbył się także w latach 2020, 2021 i 2022 z powodu pandemii. „W zeszłym roku cieszyliśmy się z jego powrotu i znów musimy zrezygnować,” dodał.

Program tegorocznego festiwalu
Mimo rezygnacji z koncertu plenerowego, festiwal oferuje bogaty program z około 200 wydarzeniami. Wśród nich znajdzie się 11 głównych koncertów, które odbędą się w Muzeum Inżynierii i Techniki oraz w Starej Synagodze. Mniejsze koncerty zaplanowano w namiocie na rogu ulic św. Józefa i Wąskiej.

Motyw przewodni: Szema Izrael
Tegoroczna edycja festiwalu nawiązuje do modlitwy Szema Izrael (Słuchaj, Izraelu), która jest wyznaniem wiary oraz przynależności do narodu żydowskiego i miłości, która towarzyszy tej modlitwie. „Jak mało kiedy, teraz bardzo potrzebujemy słuchać, być słuchanymi, kochać i być kochanymi,” podkreślają organizatorzy.

Warsztaty i wydarzenia towarzyszące
W programie festiwalu pojawią się wydarzenia nawiązujące do słów modlitwy i słuchania. Po raz pierwszy odbędą się warsztaty głębokiego słuchania, a także liczne wydarzenia, w których powracać będzie motyw miłości. „Cały Festiwal Kultury Żydowskiej z miłością dedykujemy Frankowi Londonowi, który wielokrotnie gościł w Krakowie i był filarem naszego festiwalu, a teraz jest poważnie chory,” zaznaczył Robert Gądek.

Koncerty i warsztaty
Oprócz koncertów, w festiwalowym programie znajdą się spacery, spotkania autorskie, projekcje filmowe oraz warsztaty. Wśród nich warto wymienić warsztaty śpiewu jidysz z Jeffem Warschauerem, muzyki jidysz z Deborah Strauss, śpiewania nigunów z Pawłem Szamburskim, a także warsztaty pieśni K. Mołodowskiej ze Svetą Kundush i Alanem Bernem oraz warsztaty żydowskiej muzyki orientalnej z pedagogami szkoły Maqamat z izraelskiego Safedu. Tradycyjne jazz sessions odbędą się w Alchemii, a Namiot FKŻ będzie gościł polskich i izraelskich DJów.

„Podczas warsztatów głębokiego słuchania wspólnie z Rafałem Mazurem nauczycie się słuchać i słyszeć prawdziwe dźwięki Kazimierza w jego charakterystycznych lokalizacjach i o bardzo nieoczywistych porach,” zapowiadają organizatorzy.

Zakończenie festiwalu
Na zakończenie festiwalu zaplanowano światową prapremierę projektu „Tanga hebrajskie” w wykonaniu Warszawskiego Combo Tanecznego, izraelskiej wokalistki Karen Malki oraz multiinstrumentalisty Borisa Martzinovskyego, który zagra na akordeonie.

Festiwal Kultury Żydowskiej potrwa od 23 do 30 czerwca, oferując różnorodne wydarzenia, które z pewnością przyciągną miłośników kultury żydowskiej z całego świata, mimo braku tradycyjnego koncertu na ulicy Szerokiej.

Źródło: materiały prasowe/ RMF.FM

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...