poniedziałek, 24 czerwca, 2024
- REKLAMA -

27. Międzynarodowy Festiwal Rysowania: święto sztuki w Zabrzu

Data:

- REKLAMA -

Zabrze ponownie staje się stolicą sztuki, goszcząc 27. Międzynarodowy Festiwal Rysowania. To wyjątkowe wydarzenie, które przyciąga artystów w każdym wieku, jest owocem współpracy Liceum Plastycznego przy Zespole Szkół nr 18, Urzędu Miejskiego, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Miejskiego Ośrodka Kultury w Zabrzu. Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem prezydent Zabrza oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, co podkreśla jego prestiż i znaczenie.

Temat Przewodni: Filmowe Zabrze

Każda edycja festiwalu ma swój unikalny temat, a w tym roku uczestnicy zmierzą się z hasłem „Filmowe Zabrze”. To hołd dla śląskiej kinematografii, która od lat inspiruje i zachwyca. Zabrze, będące tłem dla wielu filmowych opowieści, dostarcza niezwykłych inspiracji architektonicznych, biograficznych i fabularnych. Wśród filmów, które czerpały z bogactwa tego regionu, znajdują się m.in. „Piłkarski poker”, „Sól ziemi czarnej”, „Skazany na bluesa” czy „Bogowie”. Na tegorocznym festiwalu rysownicy będą mogli oddać hołd tym filmowym dziełom, tworząc rysunkowe kadry inspirowane zabrzańskimi ekranizacjami.

Uczestnicy i zadania

Festiwal jest otwarty dla wszystkich – od najmłodszych przedszkolaków po dojrzałych artystów. Uczestnicy są podzieleni na osiem kategorii wiekowych, co zapewnia sprawiedliwą rywalizację i różnorodność artystyczną. Ich zadaniem jest wykonanie rysunku postaci ludzkiej z natury, korzystając z dowolnej techniki rysunkowej. Modelami są ucharakteryzowani tematycznie uczniowie zaprzyjaźnionych zabrzańskich szkół, co dodatkowo wprowadza uczestników w klimat filmowy.

Organizacja i atmosfera

Festiwal odbywa się w największej hali sportowej Zabrza – Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji przy ulicy J. Matejki 6. Atmosferę tego artystycznego spotkania wzbogaca muzyka grana na żywo, co sprzyja twórczej pracy i dodaje wydarzeniu unikalnego charakteru.

Jury i nagrody

Prace uczestników są oceniane przez wybitnych specjalistów – rektora i nauczycieli akademickich katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Jury przyznaje nagrodę główną – Grand Prix, a także pierwsze, drugie i trzecie miejsca w każdej kategorii wiekowej oraz wyróżnienia. Wernisaż wystawy prac powstałych na festiwalu odbywa się jesienią, podczas którego następuje uroczyste wręczenie nagród.

Regulamin i warunki uczestnictwa

Zasady udziału w konkursie są jasne i precyzyjne. Każda praca musi być autorska, wykonana dowolną techniką rysunkową na podobraziu o formacie nieprzekraczającym B1 (100×70 cm). Ze względu na nawierzchnię hali, zakazane jest używanie farb i tuszu. Prace muszą być odpowiednio zabezpieczone, a każda z nich powinna zawierać na odwrocie dane autora. Zgłoszenie udziału jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i zgodą na przetwarzanie danych osobowych.

Święto rysunku

Międzynarodowy Festiwal Rysowania to nie tylko konkurs, ale prawdziwe święto rysunku, które od lat wpisuje się w kalendarz kulturalnych wydarzeń na Śląsku. Zabrze na ten jeden dzień staje się światową stolicą rysunku, przyciągając artystów, miłośników sztuki i entuzjastów filmowej magii. To wydarzenie, które integruje społeczność, promuje kulturę i pozwala uczestnikom na swobodną ekspresję artystyczną w niepowtarzalnej atmosferze.

Więcej informacji na temat festiwalu oraz regulamin i zapisy można znaleźć na stronie: www.zs18.zabrze.pl.

Źródło: miastozabrze.pl

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...