poniedziałek, 24 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Od 1 czerwca 2024 roku, wchodzą nowe zasady rejestracji do specjalistów! Sprawdź, o co chodzi?

Data:

- REKLAMA -

Od 1 czerwca 2024 roku wprowadzone zostaną nowe zasady rejestracji do specjalistów, zapowiedziane przez nową Minister Zdrowia, Izabelę Leszczynę. Celem jest rozwiązanie problemu długich kolejek do lekarzy specjalistów, spowodowanych m.in. przez nieodwoływanie wizyt przez pacjentów.

E-rejestracja i Pilotażowy Program

Nowy system e-rejestracji pozwoli na umawianie wizyt przez internet, początkowo tylko u wybranych specjalistów, takich jak kardiolodzy, oraz na badania cytologiczne i mammograficzne. Program pilotażowy, trwający od 1 czerwca 2024 r. do 31 marca 2025 r., ma na celu stopniowe rozszerzanie dostępności e-rejestracji na innych specjalistów. System ten ma także ułatwić odwoływanie wizyt, co powinno poprawić dostępność terminów.

Szczegóły techniczne i finansowanie

Choć szczegóły techniczne systemu e-rejestracji nie są jeszcze znane, istnieją plany, aby umożliwić rejestrację zarówno przez Internetowe Konto Pacjenta, jak i przez osobną platformę. Ministerstwo Zdrowia będzie także dopłacać placówkom medycznym za wdrożenie e-rejestracji, przy czym wysokość wsparcia finansowego będzie zależna od liczby udzielonych świadczeń oraz od czasu uczestnictwa w pilotażu. Placówki korzystające z platformy Gabinet.gov.pl otrzymają niższe dofinansowanie w porównaniu do tych, które wykorzystają własne systemy informatyczne.

Infolinia dla seniorów i osób niemających dostępu do internetu

W celu ułatwienia dostępu do rejestracji osobom starszym i tym, którzy mają trudności z obsługą internetu, uruchomiona zostanie infolinia. Umożliwi ona telefoniczne umawianie wizyt.

Oczekiwania i przyszłość

Proces wdrożenia nowego systemu jest skomplikowany, ale Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że poprawi on dostępność do specjalistów i skróci kolejki. Szczegóły dotyczące funkcjonowania e-rejestracji zostaną podane wkrótce, a oczekiwania są takie, że nowy system będzie przypominał ten stosowany przy zapisach na szczepienia przeciwko COVID-19. Pacjenci będą mogli wybierać terminy, placówki, lekarzy i rodzaj porady, a system będzie proponować dostępne terminy, informując o możliwych terminach oczekiwania na wizytę.

Źródło: https://www.poradnikzdrowie.pl/, https://serwisy.gazetaprawna.pl/

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...