poniedziałek, 24 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Gdańsk wśród najlepszych miast w Polsce według rankingu Perły Samorządu

Data:

- REKLAMA -

23 maja 2024 roku, podczas uroczystej gali w Muzeum Miasta Gdyni, ogłoszono wyniki dwunastej edycji rankingu Perły Samorządu, organizowanego przez Dziennik Gazetę Prawną. W kategorii gmin miejskich powyżej 100 tys. mieszkańców Gdańsk zajął zaszczytne trzecie miejsce, ustępując jedynie Łodzi i Toruniowi. Wyróżnienie w imieniu miasta odebrał Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta Gdańska ds. usług komunalnych.


  • „Zajęcie trzeciego miejsca to dla nas ogromne wyróżnienie i dowód na to, że nasze starania na rzecz rozwoju miasta są dostrzegane i doceniane” – mówił Kryszewski. Podkreślił, że nagroda jest wynikiem pracy nie tylko samorządu, ale również zaangażowania mieszkańców, przedsiębiorców oraz organizacji pozarządowych. Gdańsk kładzie nacisk na zrównoważony rozwój, innowacje oraz jakość życia swoich mieszkańców.

Perły Samorządu – prestiżowy ranking

Ranking Perły Samorządu to ogólnopolska inicjatywa, która co roku ocenia działania samorządów w czterech kategoriach: gminy wiejskie, gminy miejsko-wiejskie, miasta do 100 tys. mieszkańców oraz miasta powyżej 100 tys. mieszkańców. Wyróżnienia przyznawane są także w kategorii Skarbnik Samorządu.

Kongres Perły Samorządu 2024

Dwudniowy kongres Perły Samorządu, który odbył się 22-23 maja w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni, zgromadził liderów samorządowych, ekspertów, przedstawicieli rządu oraz organizacji pozarządowych. Tematyka kongresu obejmowała m.in. wyzwania ustrojowe, współpracę władz centralnych i lokalnych, finanse samorządów, inwestycje, a także wykorzystanie nowoczesnych technologii i sztucznej inteligencji.

W gali uczestniczyli również notable z regionu, w tym wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz, która z entuzjazmem kibicowała pomorskim samorządom.

Gdańsk w rankingu Perły Samorządu w poprzednich latach

Gdańsk od lat utrzymuje się w czołówce najlepszych dużych miast w Polsce. Poniżej przegląd wyników miasta z ostatnich edycji rankingu:

  • 2023: Skarbnik Samorządu zwyciężyła Izabela Kuś, skarbnik Gdańska.
  • 2022: Gdańsk zajął drugie miejsce i został uznany za najlepszy samorząd dekady wśród gmin powyżej 100 tys. mieszkańców.
  • 2021: Drugie miejsce w kategorii miast powyżej 100 tys. mieszkańców, wysokie oceny dla prezydent Aleksandry Dulkiewicz i trzecie miejsce dla Izabeli Kuś w kategorii Skarbnik. Miasto otrzymało również wyróżnienie dla miast turystycznych.
  • 2020: Gdańsk zwyciężył w kategorii miast powyżej 100 tys. mieszkańców, a prezydent Dulkiewicz zajęła trzecie miejsce w kategorii najlepszych liderów samorządowych.

Podsumowanie

Gdańsk, dzięki swojemu dynamicznemu rozwojowi, innowacyjności oraz zaangażowaniu społeczności lokalnej, ponownie znalazł się w ścisłej czołówce najlepszych dużych miast w Polsce. Ranking Perły Samorządu jest nie tylko potwierdzeniem wysokiej jakości działań miejskich, ale również inspiracją do dalszej pracy na rzecz mieszkańców.

Źródło: gdansk.pl

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...