piątek, 14 czerwca, 2024
- REKLAMA -

Odsłonięcie ławeczki upamiętniającej prof. dr hab. n. med. Ariadnę Gierek-Łapińską przed szpitalem w Katowicach

Data:

- REKLAMA -

Przed szpitalem Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach odbyła się uroczystość odsłonięcia ławeczki poświęconej pamięci prof. dr hab. n. med. Ariadny Gierek-Łapińskiej. Wydarzenie to zgromadziło wielu przedstawicieli świata medycznego, studentów oraz mieszkańców Katowic, którzy chcieli oddać hołd jednej z najwybitniejszych postaci w polskiej okulistyce.

Prof. Gierek-Łapińska była niezwykle zasłużoną okulistką, której działalność znacząco wpłynęła na rozwój tej dziedziny medycyny w Polsce. Jej kariera zawodowa obfitowała w liczne osiągnięcia, a ona sama była pionierką w wielu aspektach chirurgii okulistycznej. Do jej największych sukcesów należy wprowadzenie nowych metod operacyjnych, w tym szczególnie implantacji sztucznych soczewek u pacjentów z zaćmą, co stanowiło przełom w leczeniu tego schorzenia w Polsce.

Ponadto, prof. Gierek-Łapińska przyczyniła się do wyprodukowania pierwszych w Polsce soczewek kontaktowych, co zrewolucjonizowało możliwości korekcji wad wzroku dla wielu pacjentów. Jej praca i determinacja doprowadziły do tego, że polska okulistyka zaczęła być ceniona na arenie międzynarodowej.

Przez ponad trzy dekady, od 1974 do 2008 roku, prof. Gierek-Łapińska pełniła funkcję kierownika I Katedry Okulistyki na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Jej działalność dydaktyczna i naukowa miała ogromny wpływ na kształcenie wielu pokoleń okulistów, którzy dziś kontynuują jej dziedzictwo w różnych zakątkach Polski i świata.

Odsłonięcie ławeczki jest symbolicznym gestem, który ma na celu przypomnienie o niezwykłym wkładzie prof. Gierek-Łapińskiej w rozwój medycyny oraz uczczenie jej pamięci. To miejsce będzie służyć nie tylko jako wyraz uznania dla jej osiągnięć, ale również jako inspiracja dla przyszłych pokoleń lekarzy, którzy będą mogli czerpać z jej bogatego dorobku naukowego i zawodowego.

W uroczystości wzięli udział m.in. rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, przedstawiciele władz lokalnych oraz wielu współpracowników i uczniów prof. Gierek-Łapińskiej. Wszyscy oni podkreślali, jak wielką stratą była jej śmierć, ale jednocześnie jak niezatarte ślady pozostawiła po sobie w świecie medycyny.

Ławeczka, która stanęła przed szpitalem, to nie tylko miejsce do odpoczynku dla pacjentów i ich rodzin, ale również ważny element pamięci o wybitnej okulistce, której życie i praca na zawsze zmieniły oblicze polskiej okulistyki.

Źródło: lublin.eu

Udostępnij:

Subskrybuj

- REKLAMA -

Często czytane

Więcej
Related

Więcej

Co dalej z systemem Patriot na lotnisku w Jasionce?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie...

Premier Tusk spotkał się z wojewodami w Białymstoku

Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła pełne wyniki wyborów do Parlamentu...

Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po...